Հայ և բելառուս գործարարները քննարկել են գործակցության հեռանկարները
Մարտի 12-ին Երևանում տեղի ունեցած առևտրատնտեսական համագործակցության հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստի շրջանակում անցկացվել է հայ-բելառուսական գործարար համաժողով։
Համաժողովին մասնակցել և բացման խոսքով հանդես են եկել առևտրատնտեսական համագործակցության հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար Վիտալի Դռոժժան։
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդգծել է, որ նման ձևաչափով հանդիպումները կարևոր նշանակություն ունեն տնտեսական, առևտրային և ներդրումային նոր հնարավորություններ գտնելու տեսանկյունից և ավելացրել․ «Մեր երկրների միջև կա զգալի չօգտագործված ներուժ, որը կարող է խթան հանդիսանալ երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների առավել մեծ առաջընթացի և դրանք որակական նոր մակարդակի հասցնելու համար: Միաժամանակ, փոխգործակցության չիրացված հնարավորությունների օգտագործումը արտաքին առևտրի, ներդրումների ներգրավման, արդյունաբերական և գիտատեխնիկական կոոպերացիայի բնագավառներում, անկասկած, բարենպաստ ազդեցություն կունենա ինչպես մեր տնտեսությունների հետագա զարգացման, այնպես էլ մեր երկրների միջև երկկողմ և ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության խորացման վրա։ Այսօր և՛ Հայաստանում, և՛ Բելառուսում կան բոլոր պայմանները մեր երկրների ընկերությունների արդյունավետ գործունեության  և  փոխշահավետ և բեղմնավոր համագործակցության համար»։
Տիգրան Խաչատրյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում ունի ամենաբաց ներդրումային ռեժիմներից մեկը, իրականացնում է «բաց դռների» քաղաքականություն օտարերկրյա  ներդրումների նկատմամբ, ինչպես նաև շարունակաբար բարեփոխում է գործարար միջավայրը։ «Կարևորելով ներդրողների հետ արդյունավետ աշխատանքը՝ մենք ձևավորել ենք նաև Ներդրողների աջակցման կենտրոն, որը մի շարք ոլորտներում բազմակողմանի աջակցություն է ցուցաբերում տեղական և օտարերկրյա ձեռներեցներին, ովքեր մտադիր են ներդրումներ կատարել Հայաստանում», - ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը:
Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար Վիտալի Դրոժժան իր ելույթում գոհունակությամբ նշել է, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է, ինչի մասին է վկայում նաև վիճակագրությունը, ակտիվացել են երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև կապեր հաստատելու ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումները, ակտիվ համագործակցություն կա առևտրաարդյունաբերական պալատների միջև, ավելացել են  գործարար շրջանակների փոխադարձ այցերը, գործարարների մասնակցությունը տարբեր ցուցահանդեսային հարթակներում։ Նա ավելացրել է, որ երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններն ավելին են և համոզմունք հայտնել, որ հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստը և այս գործարար համաժողովը, որը նիստի աշխատանքների շարունակությունն է, ևս կնպաստեն երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանը։
Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարարը գործարար համաժողովի մասնակիցներին մաղթել է արդյունավետ աշխատանք և գործնական կապերի հաստատում։
Այնուհետև համաժողովի մասնակիցներին ներկայացվել են շնորհանդեսներ՝ Հայաստանի ներդրումային միջավայրի, գյուղատնտեսության և սննդի արդյունաբերության,  զբոսաշրջության ոլորտների վերաբերյալ, ինչպես նաև  Բելառուսի սննդի արդյունաբերության ներուժի, էներգետիկայի, ճանապարհային և երկաթուղային հոսքերի կառավարման ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունների և Բերարուսի դեղագործության արտադրանքի վերաբերյալ։
Հայ-բելառուսական գործարար համաժողովի շուրջ 50 ընկերությունների ներկայացուցիչներ (գյուղատնտեսություն, մասնավորապես՝ գյուղտեխնիկա և սննդի արդյունաբերություն, էներգետիկա, դեղագործություն, մեքենաշինություն, զբոսաշրջություն և այլ ոլորտներ) շարունակել են հանդիպումները B2B ձևաչափով, ծանոթացել միմյանց գործունեությանը և նախանշել փոխգործակցության նոր ուղղություններ։
Համաժողովը կազմակերպվել էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Ներդրումների աջակցման կենտրոնի և Բելառուսական առևտրաարդյունաբերական պալատի համագործակցությամբ։

Армянские и белорусские предприниматели обсудили перспективы сотрудничества
В рамках 14-го заседания армяно-белорусской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, 12-го марта в Ереване прошел армяно-белорусский бизнес-форум․
На форуме с приветственной речью выступили сопредседатели армяно-белорусской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству - министр экономики РА Тигран Хачатрян и министр лесного хозяйства Беларуси Виталий Дрожжа.
Приветствуя участников бизнес-форума, министр экономики РА Тигран Хачатрян подчеркнул, что встречи в таком формате важны с точки зрения поиска новых экономических, торговых и инвестиционных возможностей, и добавил: «Между нашими странами имеется значительный незадействованный резерв, который послужил бы толчком к еще большему прогрессу в двусторонних торгово-экономических отношениях и их возведению на качественно новый уровень. Использование нереализованных возможностей сотрудничества в сфере внешней торговли, привлечении инвестиций, промышленной и научно-технической кооперации, несомненно, благотворно повлияют как на дальнейшее развитие наших экономик, так и на углубление сотрудничества в двустороннем формате и в рамках Евразийского экономического союза. Сегодня как в Армении, так и в Беларуси созданы все условия для эффективной работы наших компаний и взаимовыгодного и плодотворного сотрудничества».
Тигран Хачатрян также отметил, что Армения имеет один из самых открытых инвестиционных режимов в регионе, реализует политику «открытых дверей» в отношении иностранных инвестиций, а также постоянно реформирует бизнес-среду. «Учитывая важность плодотворной работы с инвесторами, мы создали Центр поддержки инвестиций, который оказывает комплексное содействие по ряду направлений местным и иностранным предпринимателям, имеющим намерение осуществлять инвестиции в Армении. Я буду рад, если вы в своих дальнейших планах будете рассматривать Центр в качестве вашего основного партнера», - сказал министр экономики Армении.
В своей речи министр лесного хозяйства Беларуси Виталий Дрожжа с удовлетворением отметил, что торгово-экономическое сотрудничество между двумя странами динамично развивается, о чем свидетельствуют статистические данные, стали чаще проводиться мероприятия, направленные на установление связей между предпринимателями двух стран, активно сотрудничают также торгово-промышленные палаты двух стран,  участились взаимные визиты деловых кругов, увеличилось участие бизнесменов на разных выставочных площадках. При этом Виталий Дрожжа добавил, что имеется большой потенциал неиспользованных возможностей для развития экономических отношений между двумя странами и выразил уверенность, что 14-е заседание армяно-белорусской межправительственной комиссии и данный бизнес-форум, проводимый в рамках заседания и являющийся продолжением его работы, также будут способствовать дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества.
Министр лесного хозяйства Беларуси пожелал участникам бизнес-форума эффективной работы и установления деловых связей.
Затем участникам форума были представлены презентации об инвестиционной среде Армении, сельском хозяйстве и пищевой промышленности, туризме, а также о потенциале белорусской пищевой промышленности, энергетики, управления автомобильными и железнодорожными потоками и фармацевтической промышленности Беларуси.
Представители около 50-и компаний-участников армяно-белорусского бизнес-форума, предсатавляющих сферу сельского хозяйства (в частности, сельхозтехнику и пищевую промышленность), энергетику, фармацевтику, машиностроение, туризм и т. д.,  продолжили встречу в формате B2B, ознакомились  с деятельностью друг друга и наметили новые  сферы сотрудничества.
Армяно-белорусский бизнес-форум был организован при взаимосотрудничестве Министерства экономики РА, Центра поддержки инвестиций и Белорусской торгово-промышленной палаты.