«Պտղատու ծառերի էտ և ձևավորում» թեմայով խմբային դասընթաց Արմավիրում
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության  գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչությունը 2019 թվականի նոյեմբերից հանրապետության տարբեր մարզերում կազմակերպում և իրականացնում է «Պտղատու ծառերի էտի և ձևավորման» թեմայով վերապատրաստման դասընթացներ՝ վարչության բաժինների մասնագետների և տնտեսվարողների համար: Դասընթացների նպատակն է՝ ծանոթացնել մասնակիցներին պտղատու ծառերի ճիշտ էտի աշխատանքների իրականացման գործընթացին, ինչը կնպաստի  բերքատվության բարձրացմանը: Դասընթացներն իրականացվում են բաց դաշտում՝ պտղատու այգիներում:
Մարտի 10-ին հերթական դասընթացը կազմակերպվել է Արմավիրի մարզում, որին մասնակցել են Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության պետ Հայկ Ղևոնդյանը, Արմավիրի մարզային բաժնի մասնագետներ  ու ֆերմերներ։
Ներկայացնելով դասընթացի նպատակը՝  Հայկ Ղևոնդյանը նշել է.  «Էկոնոմիկայի նախարարությունը մարզերում պարբերաբար կազմակերպում է տարբեր թեմաներով դասընթացներ։ Թեմաների ընտրությունն իրակացվում է ինչպես ֆերմերների առաջարկով, այնպես էլ գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող այլ անձանց և գիտնականների առաջարկների հիման վրա: Դասընթացների նպատակը նորարարական մոտեցումների և ավելի արդյունավետ գյուղատնտեսություն վարելու վերաբերյալ շահառուների լայն շրջանակներում տեղեկատվություն տարածելն է»:
Օրվա դասընթացը վարել է նախարարության այգեգործության գծով խորհրդատու Սպարտակ Զախարյանը։ Հաշվի առնելով Հայաստանում մշակվող պտղատու մշակաբույսերի տեսակները, դասընթացի ընթացքում մասնագետն անդրադարձել է ծիրանենու, խնձորենու, դեղձենու և այլ պտղատու ծառատեսակների էտի և ձևավորման առանձնահատկություններին, ինչպես նաև սխալ էտի հետևանքով առաջացող խնդիրներին։
Սպարտակ Զախարյանը նշել է, որ այգեգործության հիմնական նպատակը բերքի ստացումն է, ոչ թե փայտանյութի. հողից կլանվող սննդանյութերը ամբողջովին պետք է ծառայեն բերքատվությանը: Նրա խոսքով՝ էտի ձևավորման աշխատանքները հարկավոր է կատարել բույսերի հանգստի շրջանում։
Մասնագետը հորդորել է էտի ձևավորումից հետո սկսել վաղ գարնանային բուժման աշխատանքները՝ վնասատուներից և սնկային հիվանդություններից խուսափելու համար։
Ցանկացողները կարող են մասնակցել դասընթացներին և ձեռք բերել գրագետ գյուղատնտեսություն վարելու հմտություններ:

В Армавире состоялся семинар «Обрезка и формирование плодовых деревьев»
Департамент сельскохозяйственного консультирования, инноваций и мониторинга Министерства экономики РА с ноября 2019 года организует и осуществляет курсы переподготовки на тему: «Обрезка и формирование плодовых деревьев» для специалистов отделов департамента и хозяйствующих субъектов.
Цель семинаров - ознакомить участников с процессом правильной обрезки плодовых деревьев, что поспособствует повышению их урожайности. Курсы проводятся на открытом  пространстве - в плодовых садах.
В Армавирском марзе 10-го марта был организован очередной семинар, в котором приняли участие начальник департамента сельскохозяйственного консультирования Айк Гевондян, специалисты отдела и фермеры Армавирского марза.
Представляя цель семинара, Айк Гевондян отметил: «Министерство экономики периодически организует в марзах курсы по различным темам. Выбор тем осуществляется как по предложению фермеров, так и на основе предложений других лиц и ученых, осуществляющих деятельность в сфере сельского хозяйства. Целью семинаров является распространение информации об инновационных подходах и более эффективном ведении сельского хозяйства среди широкого круга заинтересованных сторон».
Семинар проводил консультант по садоводству министерства экономики Спартак Захарян. Учитывая выращиваемые в Армении виды плодовых культур, в ходе курса специалист коснулся особенностей обрезки и формирования абрикосовых, яблоневых, персиковых и других плодовых деревьев, а также проблем, возникающих вследствие неправильной обрезки деревьев.
Спартак Захарян отметил, что основная цель садоводства - получение урожая, а не древесины, и поглощаемые из почвы питательные вещества должны полностью служить повышению урожайности. По его словам, работы по обрезке деревьев следует проводить в период отдыха растений.
Эксперт посоветовал после обрезки начать ранние весенние работы по уходу за деревьями во избежание заражения вредителями и грибковыми заболеваниями.
Принять участие в курсах и приобрести навыки грамотного ведения сельского хозяйства могут все желающие.