Սևան ազգային պարկի տարածքում հանդիսավոր բացվել է հայ-բելառուսական բարեկամության անտառը
Մարտի 13-ին Սևան ազգային պարկի տարածքում տեղի է ունեցել հայ-բելառուսական բարեկամության անտառի հանդիսավոր բացման արարողությունը։
Միջոցառումը կայացել է հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստի շրջանակներում:
Բարեկամության անռառի հանդիսավոր բացումը կատարել են հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար Վիտալի Դրոժժան։
«Հայաստանում առաջին անգամ եմ ծառ տնկում, սակայն իմ կյանքում շատ ծառեր եմ տնկել։ Ինձ համար շատ կարևոր և ողջունելի է, որ Հայաստանում մեծ ուշադրություն  է դարձվում անտառների ավելացմանը և ծառերի տնկմանը։ Կարծում եմ, որ  հասարակությունը կաջակցի այս նախաձեռնությանը և ակտիվորեն կներգրավվի գործընթացին։ Մենք էլ,  որպես գործընկերներ, կանենք հնարավորինը մեր առջև դրված խնդիրներն իրականացնելու համար՝ տնկիների տրամադրում, տեխնոլոգիաների փոխանակում և այլն», - ասել է Վիտալի Դրոժժան:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Վարդան Մելիքյանը տեղեկացրել է, որ  ծառերի տունկն իրականացվել է 2018 թվականի աշնանը՝ մոտ 10 հա տարածքի վրա և ավելացրել, որ տարիներ անց այստեղ նորից անտառ կլինի։ Անդրադառնալով 2020 թվականի 10 մլն ծառ տնկելու ծրագրին՝ նա նշել է, որ բելառուսական կողմի հետ արդեն իսկ պայմանավորվածություններ կան նոր տնկիների տրամադրման վերաբերյալ։
Միջոցառմանը մասնակցել են Բելառուսի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Ղևոնդյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկը, բելառուսական պատվիրակության, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Գեղարքունիքի մարզպետարանի, Սևան ազգային պարկի ներկայացուցիչներ:
Հայ-բելառուսական բարեկամության անտառը հիմնադրվել է 2018 թվականին, երբ  Առևտրատնտեսական համագործակցության հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի շրջանակում բելառուսական կողմը Հայաստանին անհատույց նվիրել էր 50․000 հատ սոճու տնկի։

В национальном парке «Севан» состоялось официальное открытие Леса армяно-белорусской дружбы
В национальном парке «Севан» 13-го марта  состоялась торжественная церемония открытия Леса армяно-белорусской дружбы.
Мероприятие состоялось в рамках 14-го заседания армяно-белорусской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Торжественное открытие Леса дружбы провели сопредседатели армяно-белорусской межправительственной комиссии - министр экономики Армении Тигран Хачатрян и министр лесного хозяйства Беларуси Виталий Дрожжа.
«Я впервые сажаю деревья в Армении, но в своей жизни я посадил много деревьев. Для меня очень важно и отрадно, что в Армении уделяется большое внимание увеличению лесов и посадке деревьев. Я надеюсь, что общественность поддержит эту инициативу и будет активно участвовать в данном процессе. А мы, как партнеры, сделаем все возможное, чтобы выполнить поставленные перед нами задачи: будем поставлять саженцы, обмениваться технологиями и т. д.», - сказал Виталий Дрожжа.
Заместитель министра окружающей среды Армении Вардан Меликян сообщил, что посадка деревьев была проведена осенью 2018 года на площади около 10 га, и добавил, что через несколько лет здесь снова будет лес. Относительно программы посадки 10 миллионов деревьев в 2020 году, замминистра отметил, что с белорусской стороной уже есть договоренности о предоставлении новых саженцев.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Республике Беларусь Армен Гевондян, Чрезвычайный и полномочный посол Республики Беларусь в Республике Армения Игорь Назарук, представители белорусской делегации, Министерства экономики Армении, администрации Гегаркуникского марза, Национального парка «Севан».
Напомним, что Лес армяно-белорусской дружбы был создан в 2018 году, когда в рамках очередного заседания армяно-белорусской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству белорусская сторона безвозмездно передала Армении 50 тысяч саженцев сосен.