Քննարկվել են թռչնաբուծության ոլորտի զարգացման հնարավորությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում նախարար Վահան Քերոբյանը հանդիպում է ունեցել տեղական թռչնաբուծական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ` հանրապետությունում թռչնաբուծության ոլորտի ընթացիկ խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները, ինչպես նաև ոլորտի զարգացման հեռանկարները համատեղ քննարկելու նպատակով: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը և «Հայաստանի թռչնաբույծների միություն» ՀԿ-ի  նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը:
Հանդիպման սկզբում նախարարը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականից Հայաստան ներմուծվող թռչնամսի մաքսատուրքը կտրուկ աճելու է, ինչը պետք է դիտարկել որպես հնարավորություն հանրապետությունում թռչնաբուծության ոլորտը զարգացնելու համար։ Վահան Քերոբյանը հորդորել է համատեղ քննարկումների արդյունքում գտնել արդյունավետ միջոցներ թռչնամսի և հավկիթի տեղական արտադրության ծավալներն ավելացնելու և արտահանումը խթանելու համար:
Խոսելով խնդիրների մասին, էկոնոմիկայի նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանում բիզնես անելու հիմնական խոչընդոտը ֆինանսական միջոցների անհասանելիությունն է, և անհրաժեշտ է ապահովել բիզնեսի համար ֆինանսների հասանելիությունը,  օգնել տեղական արտադրողին գործարկել իր ողջ ներուժը և ստեղծել մոդեռնիզացված շուկա։
Ընդգծելով ոլորտում առկա մարտահրավերներին դիմակայելու, ոլորտը զարգացնելու և մրցունակ դարձնելու համար գործնական քայլեր ձեռնարկելու կարևորությունը՝ Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ պետությունն  արդեն իսկ այս ուղղությամբ որոշակի գործողություններ է իրականացնում։ Որպես օրինակ նա, մասնավորապես, նշել է Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության՝ լիզինգի պետական աջակցության ծրագրում նախատեսվող փոփոխությունները, որոնց համաձայն ծրագրի շրջանակներում ձեռք բերվող սարքավորումների արժեքների հանրագումարի սահմանաչափը 450.0 մլն դրամից կբարձրանա մինչև 1 մլրդ դրամ։
«Հայաստանի թռչնաբույծների միության» նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը համառոտ ներկայացրել է թռչնաբուծության ոլորտի ներկա վիճակը և նշել, որ թռչնամսի արտադրության ծավալների տեսանկյունից ամենահաջողված տարին համարվում է 2019 թվականը։ Նրա խոսքերով՝ 2020 թվականի արդյունքները թեև փոքր-ինչ զիջում են նախորդող տարվա ցուցանիշներին, սակայն բավարար են, ինչը մասամբ պայմանավորված է եղել համավարակով։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ներքին և արտաքին շուկաներում տեղական թռչնամսի և հավկիթի բարձր որակի ապահովմանը և մրցունակության բարձրացմանը, իրացման շուկաների ընդլայնմանը, ձվի արտադրության շուկայի օրենսդրական կարգավորմանը, ներմուծվող թռչնամսի որակի վերահսկողության խստացման անհրաժեշտությանը, ոլորտում պետական այլ մեխանիզմների կիրառմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել  են նաև հանրապետությունում պետական աջակցությամբ տոհմային տնտեսության ստեղծումը, ինչը կնվազեցնի տեղական արտադրողների կախվածությունը ներմուծումից։
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ բարձրացված բոլոր խնդիրները նախարարության կողմից հանգամանորեն կուսումնասիրվեն և դրանց լուծման համար կձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ:

Possibilities for development of the poultry production sector were discussed
At the RA Ministry of Economy, Minister Vahan Kerobyan met with a number of representatives of local poultry production companies to discuss the current problems of the poultry production sector in the country and opportunities for solution thereof, as well as perspectives for development of the sector. The meeting was also attended by Deputy Minister Tigran Gabrielyan and the President of the Poultry producers’ union of Armenia Sergey Stepanyan.
At the beginning of the meeting, the Minister informed that the customs duty on poultry imported to Armenia from 2022 will increase sharply, which should be regarded as an opportunity to develop the poultry production sector in the country. Vahan Kerobyan urged that as a result of joint discussions effective means should be found to increase the scope of local production of poultry and eggs and stimulate exports.
Speaking about the problems, the Minister of Economy stressed that the main obstacle to doing business in Armenia is the unavailability of financial resources, and it is necessary to ensure access to finances for business, to help local producers employ their full potential and create a modernized market.
Emphasizing the importance of taking practical steps to meet the challenges in the sector, develop the sector and make it competitive, Vahan Kerobyan said that the state is already taking certain actions in this direction. As an example, he particularly mentioned the changes envisaged in the state support program of leasing – the financial lending of equipment in the agricultural and food sector of the Republic of Armenia, according to which the threshold of the total cost of the equipment purchased within the framework of the program will increase from 450.0 million AMD to 1 billion AMD.
The President of the Poultry producers’ union of Armenia Sergey Stepanyan briefly presented the current state of the poultry production industry, noting that 2019 is considered to be the most successful year in terms of the scope of poultry produced. According to him, even though the results of 2020 are a little behind the indicators of the previous year, yet they are sufficient, which was partly due to the pandemic.
During the meeting, a number of issues were discussed related to ensuring high quality of local poultry and eggs in domestic and foreign markets, increasing the competitiveness, expanding the sales markets, legal regulation of the egg production market, the necessity of tightening the quality control of imported poultry, and applying other state mechanisms in the sector.
The participants of the meeting also discussed the establishment of a state-supported pedigree economy in the country, which will reduce the dependence of local producers on imports.
Summing up the results of the discussion, Minister Vahan Kerobyan noted that all the issues raised will be thoroughly studied by the Ministry and appropriate measures will be taken to solve them.