Տաշքենդում կայացել է ԵԱՏՄ արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի 3-րդ նիստը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մասնակցել է ԵԱՏՄ արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի 3-րդ նիստի աշխատանքներին
«Իննոպրոմ․ մեծ արդյունաբերական շաբաթ Ուզբեկստանում» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում ապրիլի 5-ին կայացած Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի երրորդ նիստի մասնակիցները քննարկել են Եվրասիական տնտեսական միությունում արդյունաբերական համագործակցության տեմպը բարձրացնելու խնդիրը:
Նիստի օրակարգի առանցքային հարցը ավիացիոն արդյունաբերության ոլորտում ԵԱՏՄ երկրների միջև համագործակցության ակտիվացումն էր:
«Այս ոլորտում մեր երկրների ձեռնարկությունների ներուժը շատ մեծ է, և այն պետք է ամբողջությամբ իրացվի: Ռուսական կողմից նախաձեռնություն կար` Միության շրջանակներում ստեղծել համատեղ հանձնաժողով` օտարերկրյա և բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի ներմուծման փոխարինման հարցով: Դա անհրաժեշտ է, որպեսզի մեր երկրները կարողանան զարգացնել ինչպես արտադրական, այնպես էլ օդային փոխադրումների ոլորտը: Նման հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) առաջարկներն արդեն ուղարկվել են Ռուսաստանի կառավարություն», - նշել է ԵՏՀ  արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Արտակ Քամալյանը։ Նա նաև տեղեկացրել է ԵՏՀ հարթակում գործող արդյունաբերության հարցերով խորհրդատվական կոմիտեի ներքո ավիացիոն արդյունաբերության  ոլորտում ճյուղային փորձագիտական ​​խումբ ստեղծելու մասին: Ներկայումս Միության երկրները պատրաստում են իրենց առաջարկները՝ Հանձնաժողով ներկայացնելու համար: Մասնավորապես, այս տարվա փետրվարին ԵԱՏՄ շրջանակում ավիացիոն արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության խթանմանն ուղղված իր նախաձեռնություններն է ներկայացրել Ռուսաստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունը: Այժմ կողմերն աշխատում են այդ առաջարկների վրա:
«Այս աշխատանքի հիմնական նպատակը, կարծում եմ, ակնհայտ է. մեզ համար սկզբունքորեն կարևոր է զարգացնել մեր իրավասությունները, ստեղծել աշխատատեղեր և ընդլայնել արտադրությունը: Ուստի ներմուծման արտոնությունները, մեր կարծիքով, պետք է տրամադրվեն բացառապես այն ապրանքների համար, որոնց պակասը կա Միությունում», - շեշտել է Ռուսաստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ողջունելով նիստի մասնակիցներին, նշել է, որ գլոբալիզացիայի ներկայիս ժամանակաշրջանում աճում է պետությունների փոխկապակցվածության աստիճանը կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում, և այս համատեքստում տարածաշրջանային միությունների դերակատարումը գնալով նույնպես մեծանում է․ «Այսօր մենք կարող ենք քննարկել մեր տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ու բարելավմանն ուղղված հետագա քայլերը։ Արդյունաբերական քաղաքականության խորհուրդը արդյունավետ հարթակ է մեր համատեղ աշխատանքի միջանկյալ արդյունքների ամփոփման համար և մեր արդյունաբերական քաղաքականության համակարգման գործում կարևոր նախաձեռնությունների հիմք է հանդիսանում։ Մեզ սպասում է ծավալուն համատեղ աշխատանք փոխգործակցության բոլոր ոլորտներում, մասնավորապես` կոոպերացիոն համագործակցության ընդլայնման, դեպի երրորդ երկրներ մեր ապրանքների առաջմղման, ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքների, ծառայությունների և աշխատուժի տեղաշարժի խոչընդոտների ու սահմանափակումների հաղթահարման, մաքսային համագործակցության, տեխնիկական կարգավորումների թվայնացման ուղղությամբ։ Գիտատեխնիկական առաջընթացն ավելի ու ավելի է կանխորոշում արդյունաբերական ձեռնարկությունների զարգացման աստիճանն ու արագությունը: Այն ընդգրկում է նորարարության գործընթացի բոլոր օղակները։ Արտադրական ծախսերի մակարդակի վրա գիտատեխնիկական առաջընթացի ազդեցությունը մեծացնելու միտումը ավելի ու ավելի արդիական է դառնում մեր երկրների համար: Այս առումով մենք դրական ենք գնահատում արդյունաբերական արտադրանքի հիմնական տեսակների համար ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համատեղ կանխատեսվող պահանջարկի և առաջարկի հաշվարկման մեթոդաբանության մշակումը, որի հիման վրա հնարավորություն կունենանք պարզելու գիտահետազոտական և ճարտարագիտական աշխատանքների անհրաժեշտությունը՝ առաջարկի և պահանջարկի հավասարակշռությանը հասնելու նպատակով: Մենք ակնկալում ենք, որ մեր համատեղ փաստաթուղթը` «Արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները մինչև 2025թ»․ ԵԱՏՄ անդամ երկրներին հնարավորություն կընձեռի որակապես նոր փոխգործակցություն ծավալել` համաշխարհային շուկայում արդյունավետ մտավոր և մրցակցային արդյունաբերություն կառուցելու համար», - ասել է Վահան Քերոբյանը:
Նիստի մասնակիցները քննարկել են «Ներդրումային նախագծեր» թվային հարթակի ստեղծումը, որն անհրաժեշտ է Միությունում արդյունաբերական կոոպերացիայի խորացման համար, ինչպես նաև պայմանավորվել են մշակել միջնաժամկետ ծրագրային փաստաթուղթ ` ռազմավարական կարևոր դեղորայքով ԵԱՏՄ երկրների ապահովման մակարդակը բարձրացնելու համար և հանձնարարել են  Հանձնաժողովին `այս հարցի քննարկումը կազմակերպել Միության պետությունների ղեկավարների մակարդակով: Կողմերը միակարծիք էին, որ COVID-19 համավարակի շրջանում նշված խնդրի  կատարումը առանձնահատուկ նշանակություն ունի:
Նիստի ընթացքում հավանության է արժանացել «Արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները մինչև 2025 թվականը» նոր ռազմավարական փաստաթղթի նախագիծը: Այն կօգնի հաղթահարել այնպիսի լուրջ մարտահրավերներ, ինչպիսիք են աճող մրցակցությունը և տեխնոլոգիական հետամնացությունը:
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) մասնակցությամբ ԵԱՏՄ երկրների կոոպերացիոն ծրագրերի ֆինանսավորման հնարավոր գործիքները: ԵՏՀ-ն և ԵԱԶԲ-ն համագործակցում են համակարգված հիմունքներով: Նախագծային պորտֆելն ընդլայնելու համար ֆինանսավորման նվազագույն շեմն իջեցվել է 30 մլն ԱՄՆ դոլարից մինչև 10 մլն ԱՄՆ դոլար, մշակվել է տոկոսադրույքների իջեցման հարցը, ինչն արտացոլված է ԵԱԶԲ-ի՝ 2018- 2022 թվականների ռազմավարության մեջ:
ԵԱԶԲ խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը հայտարարել է  ԵԱՏՄ միջպետական ​​ծրագրերի ֆինանսավորման հեռանկարների մասին: «Մեր երկրներն ավանդաբար կապված են հազարավոր արտադրական շղթաներով և ընդհանուր ենթակառուցվածքներով, որոնք կազմում են եվրասիական տնտեսական ինտեգրման հիմքը: Համագործակցության այս ներուժի պահպանումը, զարգացումը և ընդլայնումը բանկի գործունեության առանցքային խնդիրներից մեկն է: Աշխատանքի այս մասով մենք պատրաստ ենք սերտ համագործակցության Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և ԵԱՏՄ արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի հետ: Նման փոխգործակցության խոստումնալից ձև կարող է հանդիսանալ ԵԱՏՄ միջպետական ​​ծրագրերի և նախագծերի ֆինանսավորումը, որոնք համապատասխանում են բանկի առաքելությանը », - ասել է Նիկոլայ Պոդգուզովը: Նա նաև նշել է, որ որոշ դեպքերում  ԵԱԶԲ-ն կարող է աջակցել արդյունաբերական կոոպերացիայի նախագծերի իրականացմանը` ընկերությունների բաժնետիրական կապիտալում անմիջական մասնակցության միջոցով, նախաձեռնողների հետ լիովին կիսելով նախագծի ռիսկերը:

The third session of the EEU Industrial Policy Council was held in Tashkent
The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan participates in the 3rd session of the EEU Industrial Policy Council
The participants of the third session of the Eurasian Economic Union (EEU) Industrial Policy Council held within the framework of international exhibition “Innoprom: the big industrial week in Uzbekistan” in the capital of Uzbekistan, Tashkent, on April 5, 2021, discussed the issue of increasing the pace of industrial cooperation in the Eurasian Economic Union.
The key issue on the agenda of the session was intensification of cooperation between the EEU countries in the field of aviation industry.
“The potential of enterprises of our countries in this field is very great and it must be fully realized. There was an initiative by the Russian side to set up a joint commission within the Union to replace the import of foreign-made and high-tech products. It is necessary to enable our countries to develop branches for both production and air transportation. The proposals of the Eurasian Economic Commission (EEC) on establishment of such a commission have already been sent to the Russian government”, said Artak Kamalyan, the member (minister) of the EEC Board of Industrial and Agro-Industrial Complex. He also informed about setting up a branch expert group in the field of aviation industry under the Advisory Committee on Industry operating in the EEC platform. The countries of the Union are currently preparing their proposals for submission to the Commission. In particular, in February 2021 the Ministry of Industry and Trade of Russia presented its initiatives aimed at promoting cooperation in the field of aviation industry within the EEU. The parties are currently working on those proposals.
“I think, the main goal of this work is obvious. It is fundamentally important for us to develop our competencies, create jobs, and expand production. Therefore, the import privileges, in our opinion, should be provided exclusively for goods facing shortages within the Union”, said Denis Manturov, the Minister of Industry and Trade of Russia.
Welcoming the meeting participants, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan noted that in the current period of globalization, the degree of interconnectedness of states in all spheres of life is growing, and in this context, the role of regional unions is also growing. “Today we can discuss further steps aimed at development and improvement of our economic relations. The Industrial Policy Council is an effective platform for summarizing the intermediate results of our joint work and it serves as basis for important initiatives in coordinating our industrial policy. Extensive joint work awaits us in all areas of cooperation, in particular, in the areas of expansion of cooperating collaboration, promotion of our products to third countries, overcoming obstacles and restrictions to movement of goods, services, and labor force in the EEU territory, customs cooperation, and digitalization of technical regulations. The scientific and technological progress increasingly predetermines the degree and speed of development of industrial enterprises. It covers all components of innovation process. The tendency to increase the impact of scientific and technical progress on the level of production costs is becoming more and more urgent for our countries. In this regard, we welcome elaboration of the methodology for calculating the joint projected demand-supply for the main types of industrial products of the EEU member states, on the basis of which we will have the opportunity to determine the need for research and engineering activities to achieve the supply-demand balance. We expect that our joint document “Main directions of industrial cooperation until 2025” will enable the EEU member states to launch a qualitatively new collaboration to build an efficient intellectual and competitive industry in the global market”, Vahan Kerobyan said.
The meeting participants discussed creation of the “Investment Projects” digital platform, which is necessary for deepening the industrial cooperation in the Union, as well as agreed to develop a mid-term program document to increase the level of security of the EEU countries with regard to strategically important drugs and instructed the Commission to organize a discussion of this issue at the level of the Heads of the Union’s Member States. The parties agreed that implementation of this task during the COVID-19 pandemic is of special importance.
During the meeting, the draft of the new strategic document “Main directions of industrial cooperation until 2025” was approved. It will help overcome serious challenges such as increasing competition and technological backwardness.
In addition, the parties discussed possible tools for financing cooperation programs of the EEU countries with the participation of the Eurasian Development Bank (EDB). The EEC and EDB cooperate on systematic bases. To expand the project portfolio, the minimum funding threshold was reduced from $30 million to $10 million, the issue of interest rate cuts was addressed, which is reflected in the EDB’s 2018-2022 strategy document.
The President of the EDB Board Nikolai Podguzov announced the prospects of financing EEU interstate programs. “Our countries are traditionally connected by thousands of production chains and common infrastructures, which form the basis of the Eurasian economic integration. Maintaining, developing, and expanding this potential for cooperation is one of the key tasks of the Bank. With regard to this work we are ready for close cooperation with the Eurasian Economic Commission and the EEU Industrial Policy Council. A promising way of such collaboration can be financing of EEU interstate programs and projects, which correspond to the Bank’s mission”, said Nikolay Podguzov. He also noted that in some cases, the EDB can support implementation of industrial cooperation projects through direct participation in the share capital of companies by fully sharing the risks of the project with its initiators.