Արման Խոջոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Վրաստանում է․քննարկվել են գյուղոլորտում երկկողմ համագործակցության հեռանկարները
07 Ապրիլի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պատվիրակությունը, նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանի գլխավորությամբ, պաշտոնական այցով գտնվում է Վրաստանում: Պատվիրակության կազմում են Էկոնոմիկայի նախարարության գլխավոր քարտուղար Արմեն Խաչատրյանը, Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը, Մտավոր սեփականության գործակալության պետի պաշտոնակատար Քրիստինե Համբարյանը և Արդյունաբերության զարգացման վարչության պետ Արմեն Եգանյանը։ Այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությանն ուղեկցում է Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը։
Այցի շրջանակում ապրիլի 5-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պատվիրակությանն ընդունել է Վրաստանի շրջակա միջավայրի և գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Օթար Շամուգիան։
Հանդիպմանը ներկա էին նաև Վրաստանի Գինու ազգային գործակալության նախագահ Լևան Մեխուզլան, Վրաստանի էկոնոմիկայի, ֆինանսների նախարարությունների ներկայացուցիչներ, պաշտոնատար այլ անձինք։
Հանդիպման նպատակն էր Վրաստանի շրջակա միջավայրի և գյուղատնտեության նախարարի տեղակալի հետ քննարկել տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, ինչպես նաև գտնել Վրաստանի տարածքով Հայաստանից դեպի այլ  երկրներ կոնյակի սպիրտ և գինի տեղափոխելու ընթացքում առաջացող, այդ թվում՝ մակնշմանն առնչվող խնդիրների լուծման ուղիները:
Հաշվի առնելով խաղողի բերքահավաքը և վերամշակումը վերահսկելու հարցում Վրաստանի փորձը՝ օրակարգային թեմաներից էր նաև այս ուղղությամբ վերահսկման մակարդակը բարձրացնելու նպատակով համատեղ մեխանիզմների մշակումը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել նախնական պայմանավորվածություններ Մսխալի, Սապերավի և Ռքածիթելի խաղողի սորտերի փոխադրման ընթացքում խնդիրների վերացման վերաբերյալ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում խաղողի Կախեթ տեսակի արտադրությանն ու Վրաստանում Կախեթի աշխարհագրական անվանմանը։ Այս խնդրի առնչությամբ կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի Վրաստանի Կախեթի տեղանվան պահպանման և, միաժամանակ, Հայաստանում արտադրվող Կախեթ խաղողի սորտի գինիների անխոչընդոտ վաճառքի հնարավորությունը։
Ապրիլի 6-ին հայկական պատվիրակությանն ընդունել է Վրաստանի շրջակա միջավայրի և գյուղատնտեության նախարար Լևան Դավիթաշվիլին։ Հանդիպմանը քննարկվել է գյուղոլորտի տարբեր ճյուղերում երկկողմ համագործակցության հեռանկարներին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Որոշ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել համատեղ ջանքերով քայլեր ձեռնարկել տարանցիկ գոտում իրականացվող ստուգումները դյուրացնելու ուղղությամբ։ Այս համատեքստում, ավելորդ խոչընդոտներից խուսափելու նպատակով, զրուցակիցները դիտարկել են նաև Վրաստանի տարածքով փոխադրումների կազմակերպման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը նախապես պատրաստելու հնարավորությունը։
Արծարծվել են խաղողի արժեշղթայի վերահսկողությանը, գինու կադաստրի ստեղծմանը, ֆերմերների ռեգիստրացիոն համակարգի ներդրմանը, ոռոգման արդիական համակարգերի կիրառմանն առնչվող և մի շարք այլ հարցեր։
Այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությունն այցելել է նաև Վրաստանի Գինու ազգային գործակալություն, որտեղ քննարկվել են խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Գյուղատնտեսության ոլորտում փորձի փոխանակման նպատակով առաջիկայում նախատեսվում է վրացական պատվիրակության այցը Հայաստան։

The delegation led by Arman Khojoyan is in Georgia, the prospects of bilateral cooperation in agricultural sector were discussed
07 April, 2021
The delegation of the RA Ministry of Economy led by the Deputy Minister Arman Khojoyan is on official visit to Georgia. The delegation consists of the Secretary General of the RA Ministry of Economy Armen Khachatryan, the Executive Director of the Vine and Wine Foundation of Armenia Zaruhi Muradyan, the Acting Head of the Intellectual Property Agency Kristine Hambaryan, and the Head of Industrial Development Department Armen Yeganyan. During the visit, the Armenian delegation is accompanied by the RA Ambassador to Georgia Ruben Sadoyan.
On April 5, 2021, within the framework of the visit, the delegation of the RA Ministry of Economy was received by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Otar Shamugia.
The meeting was also attended by the President of the Georgian National Wine Agency Levan Mekhuzla, representatives of the Ministries of Economy and Finance of Georgia, and other officials.
The purpose of the meeting was to discuss with the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia the possibilities of implementing regional programs, as well as find ways to solve the problems, including those related to marking, arising during transportation of brandy alcohol and wine from Armenia to other countries through Georgia.
Taking into account Georgia’s experience in controlling the harvesting and processing of grapes, one of the topics on the agenda was development of joint mechanisms to increase the level of control in this direction.
During the meeting, preliminary agreements were reached on eliminating problems during transportation of Mskhali, Saperavi, and Rkatsiteli grape varieties. Reference was also made to production of Kakhet grape variety in Armenia and the geographical name of Kakheti in Georgia. In connection with this problem, the parties agreed to set up a working group to study the possibility of preserving Georgia’s Kakheti toponym and at the same time the unimpeded sale of Kakheti grape wines produced in Armenia.
On April 6, 2021, the Armenian delegation was received by the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili. A wide range of issues related to the prospects of bilateral cooperation in various branches of agricultural sector were discussed at the meeting.
Some arrangements have been made to make joint efforts and take steps to facilitate inspections in the transit zone. In this context, in order to avoid unnecessary obstacles, the interlocutors also considered the possibility of advance preparation of necessary documents for organization of transportation through the territory of Georgia.
A number of other issues related to control of the grape value chain, establishment of a wine cadaster, introduction of farmers’ registration system, and use of modern irrigation systems were discussed.
During the visit, the Armenian delegation also visited the Georgian National Wine Agency, where a number of issues related to viticulture and winemaking were discussed.
The visit of the Georgian delegation to Armenia is planned in near future for exchange of experience in the agricultural sector.