Նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանն այցելել է «Դուստր Մարիաննա» ընկերություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, նախարարության Պարենային անվտանգության և ագրովերամշակման զարգացման վարչության պետ Գևորգ Ղազարյանի ուղեկցությամբ, հուլիսի 7-ին այցելել է «Դուստր Մարիաննա» ՍՊԸ` ընկերության գործունեությանը և առաջիկա ծրագրերին ծանոթանալու նպատակով:
Ընկերության տնօրեն Տիգրան Վարդանյանի հետ փոխնախարարը շրջել է գործարանի արտադրամասերում, ծանոթացել արտադրական հզորություններին, հետևել կաթի, թթու կաթնամթերքի, պանրի և պաղպաղակի արտադրական ընթացքին։ Արտադրամասերում ներդրված նորագույն սարքավորումները թույլ են տալիս արտադրել բարձրորակ կաթ, մածուն, թթվասեր, պանիր, կաթի փոշի, կարագ, պաղպաղակ և այլ կաթնամթերք։
Ընկերության հիմնադիր տնօրեն Տիգրան Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ ընկերությունը ներկա պահին օրական մթերում և վերամշակում է մոտ 80-90 տոննա կաթ․ այս պահին կաթը մթերում են 1 լիտրի դիմաց 150 դրամով, առաջիկա օրերին կաթի մթերման գինը մտադիր են բարձրացնել։
Առաջիկայում նախատեսվում է գործարկել նոր արտադրամասեր, ընդլայնել գործարանում արտադրվող կաթնամթերքի տեսականին։ Ընկերության նախաձեռնությամբ շուտով կհիմնվի մեքենաշինական գործարան, որտեղ կարտադրվեն վերամշակման ժամանակակից սարքավորումներ և կկազմակերպվի կաթնային շաքարի (լակտոզայի) արտադրություն, որի համար արդեն իսկ հիմնվել է հատուկ արտադրամաս՝ հագեցած արտերկրից ներկրված ժամանակակից տեխնիկայով։
Այցի ընթացքում Արման Խոջոյանն ու Տիգրան Վարդանյանը քննարկել են ագրովերամշակման ոլորտի բարելավմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։ Արծարծվել են գյուղատնտեսական հումքի մթերումների նպատակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրի ընթացակարգերի պարզեցման և այս ծրագրով տրամադրվող վարկերի նպատակային օգտագործման խնդիրները։
Նախարարության պաշտոնյաներն ու ընկերության տնօրենը քննարկել են նաև գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացման ԱԱՀ-ին առնչվող հարցեր։ Տիգրան Վարդանյանի խոսքով՝ ԱԱՀ-ի վերանայումը մեծապես կնպաստի վերամշակող ընկերությունների գործունեության արդյունավետության  բարձրացմանը։ Ի պատասխան՝ Արման Խոջոյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին  աշխատանքներ են իրականացվում ոլորտում հարկային քաղաքականությունը վերանայելու ուղղությամբ։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել գյուղատնտեսական կենդանիների սննդակարգի բարելավմանն ու համակցված կերերի արտադրության դիվերսիֆիկացմանը, կենդանինեի կերային բազայի ստեղծմանը, ինչպես նաև հիդրոպոնիկ եղանակով անասնակերի արտադրության կազմակերպմանը։
Զրույցի ընթացքում Արման Խոջոյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատրաստ է ուսումնասիրել տնտեսավարողների բոլոր առաջարկներն ու դիտողությունները՝ ուղղված գործող պետական աջակցության ծրագրերի բարելավմանը և ագրովերամշակման ոլոտում առկա խնդիրների լուծմանը:
Ընկերության արտադրանքն իրացվում է Հայաստանի և Արցախի շուկայում, արտահանվում հիմնականում դեպի Ռուսաստան, մասամբ՝ նաև դեպի Վրաստան։ Մոտ ապագայում ընկերությունը նպատակ ունի արտահանումներ կազմակերպել նաև դեպի եվրոպական երկրներ։

Заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян 7-го июля в сопровождении начальника департамента продовольственной безопасности и развития агропереработки министерства Геворга Казаряна посетил ООО «Дустр Марианна» для ознакомления с деятельностью и предстоящими программами компании.
В сопровождении директора компании Тиграна Варданяна заместитель министра посетил молокоперерабатывающие цеха предприятия, ознакомился с производственными мощностями и процессом производства молока, кисломолочных продуктов, сыра и мороженого. Установленное в цехах новейшее оборудование позволяет производить молоко, мацун, сметану, сыр, сухое молоко, масло, мороженое и другие высококачественные молочные продукты.
Глава компании Тигран Варданян сообщил, что в настоящее время компания закупает и перерабатывает около 80-90 тонн молока в сутки, закупочная цена на сырое молоко составляет 150 драмов за литр. На днях компания намерена повысить закупочную цену на молоко.
В ближайшее время планируется запуск новых цехов, расширение ассортимента производимой на комбинате молочной продукции. По инициативе компании в скором времени будет основан машиностроительный завод, на котором будет производиться современное оборудование по переработке, а также будет организовано производство молочного сахара (лактозы), для чего уже создан специальный цех, оснащенный современной импортной техникой.
В ходе визита Арман Ходжоян и Тигран Варданян обсудили ряд вопросов, касающихся улучшения переработки сельскохозяйственной продукции, упрощения процедур в рамках программы субсидирования процентных ставок по сельхозкредитам, которые предоставляются представителям агроперерабатывающей промышленности для закупок сельскохозяйственного сырья. Также были обсуждены вопросы целевого использования кредитов, предоставляемых по данной программе.
Представители министерства и директор компании обсудили также вопросы, касающиеся уплаты НДС при реализации сельхозпродукции. По словам Тиграна Варданяна, пересмотр НДС значительно поспособствует повышению эффективности перерабатывающих компаний. В ответ на данное предложение Арман Ходжоян сообщил, что в настоящее время ведутся работы по пересмотру налоговой политики в сфере.
На встрече особое внимание было уделено улучшению рациона сельскохозяйственных животных и диверсификации производства кормов, созданию кормовой базы для животных, а также организации производства гидропонных кормов.
В ходе беседы Арман Ходжоян заверил, что Министерство экономики РА готово изучить все предложения и замечания хозяйствующих субъектов, направленные на совершенствование существующих программ государственной поддержки и решение проблем, существующих в сфере агропереработки.
Продукция компании «Дустр Марианна» реализуется на рынке Армении и Арцаха, экспортируется в основном в Россию, частично - также в Грузию. В ближайшее время компания намерена организовать экспорт продукции в европейские страны.