Նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանն այցելել է «Դուստր Մարիաննա» ընկերություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, նախարարության Պարենային անվտանգության և ագրովերամշակման զարգացման վարչության պետ Գևորգ Ղազարյանի ուղեկցությամբ, հուլիսի 7-ին այցելել է «Դուստր Մարիաննա» ՍՊԸ` ընկերության գործունեությանը և առաջիկա ծրագրերին ծանոթանալու նպատակով:
Ընկերության տնօրեն Տիգրան Վարդանյանի հետ փոխնախարարը շրջել է գործարանի արտադրամասերում, ծանոթացել արտադրական հզորություններին, հետևել կաթի, թթու կաթնամթերքի, պանրի և պաղպաղակի արտադրական ընթացքին։ Արտադրամասերում ներդրված նորագույն սարքավորումները թույլ են տալիս արտադրել բարձրորակ կաթ, մածուն, թթվասեր, պանիր, կաթի փոշի, կարագ, պաղպաղակ և այլ կաթնամթերք։
Ընկերության հիմնադիր տնօրեն Տիգրան Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ ընկերությունը ներկա պահին օրական մթերում և վերամշակում է մոտ 80-90 տոննա կաթ․ այս պահին կաթը մթերում են 1 լիտրի դիմաց 150 դրամով, առաջիկա օրերին կաթի մթերման գինը մտադիր են բարձրացնել։
Առաջիկայում նախատեսվում է գործարկել նոր արտադրամասեր, ընդլայնել գործարանում արտադրվող կաթնամթերքի տեսականին։ Ընկերության նախաձեռնությամբ շուտով կհիմնվի մեքենաշինական գործարան, որտեղ կարտադրվեն վերամշակման ժամանակակից սարքավորումներ և կկազմակերպվի կաթնային շաքարի (լակտոզայի) արտադրություն, որի համար արդեն իսկ հիմնվել է հատուկ արտադրամաս՝ հագեցած արտերկրից ներկրված ժամանակակից տեխնիկայով։
Այցի ընթացքում Արման Խոջոյանն ու Տիգրան Վարդանյանը քննարկել են ագրովերամշակման ոլորտի բարելավմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։ Արծարծվել են գյուղատնտեսական հումքի մթերումների նպատակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրի ընթացակարգերի պարզեցման և այս ծրագրով տրամադրվող վարկերի նպատակային օգտագործման խնդիրները։
Նախարարության պաշտոնյաներն ու ընկերության տնօրենը քննարկել են նաև գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացման ԱԱՀ-ին առնչվող հարցեր։ Տիգրան Վարդանյանի խոսքով՝ ԱԱՀ-ի վերանայումը մեծապես կնպաստի վերամշակող ընկերությունների գործունեության արդյունավետության  բարձրացմանը։ Ի պատասխան՝ Արման Խոջոյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին  աշխատանքներ են իրականացվում ոլորտում հարկային քաղաքականությունը վերանայելու ուղղությամբ։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել գյուղատնտեսական կենդանիների սննդակարգի բարելավմանն ու համակցված կերերի արտադրության դիվերսիֆիկացմանը, կենդանինեի կերային բազայի ստեղծմանը, ինչպես նաև հիդրոպոնիկ եղանակով անասնակերի արտադրության կազմակերպմանը։
Զրույցի ընթացքում Արման Խոջոյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատրաստ է ուսումնասիրել տնտեսավարողների բոլոր առաջարկներն ու դիտողությունները՝ ուղղված գործող պետական աջակցության ծրագրերի բարելավմանը և ագրովերամշակման ոլոտում առկա խնդիրների լուծմանը:
Ընկերության արտադրանքն իրացվում է Հայաստանի և Արցախի շուկայում, արտահանվում հիմնականում դեպի Ռուսաստան, մասամբ՝ նաև դեպի Վրաստան։ Մոտ ապագայում ընկերությունը նպատակ ունի արտահանումներ կազմակերպել նաև դեպի եվրոպական երկրներ։

On July 7, 2021, the RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan, accompanied by Grigor Ghazaryan, the Head of the Food Security and Agro-Processing Development Department of the Ministry, visited “Dustr Marianna” LLC to get acquainted with the company’s activities and upcoming projects.
Together with the company’s Director Tigran Vardanyan, the Deputy Minister toured the workshops of the factory, got acquainted with the production capacities, and observed the processes of producing milk, sour milk products, cheese, and ice cream. The modern equipment installed in the workshops allows to produce high quality milk, matsoon, sour cream, cheese, milk powder, butter, ice cream, and other dairy products.
The company’s founding director Tigran Vardanyan informed that currently the company is stocking up and processing about 80-90 tons of milk per day. At the moment, milk is being bought for 150 Armenian drams per liter, and in the coming days the price of milk is intended to increase.
In near future it is planned to launch new workshops and expand the variety of dairy products produced at the factory. By the company’s initiative, a machine-building factory will be established soon, where modern processing equipment will be produced and production of milk sugar (lactose) will be organized, for which a special workshop has already been established and equipped with modern equipment imported from abroad.
During the visit, Arman Khojoyan and Tigran Vardanyan discussed a number of issues related to improvement of the agro-processing sphere. Problems related to simplification of procedures of the program on subsidizing the interest rates of the loans provided to the agro-processing sector for purveyance of agricultural raw materials and targeted use of the loans provided by this program were discussed.
The Ministry officials and the company’s Director also discussed issues related to VAT on sale of agricultural products. According to Tigran Vardanyan, the revision of VAT will greatly contribute to the increase of the processing companies’ efficiency. In response, Arman Khojoyan informed that at the moment works are being carried out to review the sector’s tax policy.
Special reference was made to improvement of the farm animals’ diet and diversification of production of combined fodder, establishment of the animal fodder base, as well as organization of hydroponic fodder production.
During the conversation Arman Khojoyan assured that the RA Ministry of Economy is ready to study all proposals and remarks of the business entities aimed at improving the current state assistance programs and solving the existing problems of the agro-processing sector.
The company’s products are sold in the markets of Armenia and Artsakh, are exported mainly to Russia and partly also to Georgia. In near future, the company intends to initiate exports to European countries as well.