Վահան Քերոբյանը և Մաքսիմ Ռեշետնիկովը պայմանավորվել են ստեղծել տնտեսական համագործակցության նոր ծրագիր․ կձևավորվի ներդրումային համագործակցության նոր աշխատանքային խումբ
09 Հուլիսի, 2021
Հուլիսի 8-ին Մոսկվայում կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի հանդիպումը ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ և ՌԴ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները։ Այս համատեքստում Մաքսիմ Ռեշետնիկովն առաջարկել է մշակել տնտեսական համագործակցության նոր ծրագիր, որով այսուհետ կհամակարգվեն բոլոր համատեղ ներդրումային ծրագրերը: Հաշվի առնելով, որ երկու երկրների միջև երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության նախորդ ծրագիրը ավարտվել է 2020 թվականին, նախարար Ռեշետնիկովն ընդգծել է նոր երկարաժամկետ ռազմավարական փաստաթուղթ ունենալու անհրաժեշտությունը:
Ներդրումային նախագծերի մշակման նպատակով Վահան Քերոբյանը և Մաքսիմ Ռեշետնիկովը պայմանավորվել են ստեղծել ներդրումային համագործակցության գծով համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կգլխավորեն երկու կողմերի փոխնախարարներ:
Գործընկերներն անդրադարձել են Հայաստանի և ՌԴ-ի միջև փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների վերացմանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել  առևտրի խոչընդոտներին՝ կապված ՌԴ-ում Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջների հետ կապված գինիների նկատմամբ լրացուցիչ պահանջների հաստատման հետ:
Նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը ռուս գործընկերոջը ներկայացրել է երկկողմ առևտրի ոլորտում առկա թաքնված խոչընդոտները, որոնք դժվարացնում են ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժը: Մասնավորապես՝ նա նշել է, որ Ռուսաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունները Հայաստանի հետ առևտրի ժամանակ դեռևս հարկային դժվարությունների են հանդիպում:
Հանդիպման ընթացքում Վահան Քերոբյանն ընդգծել է Ռուսաստանի Դաշնության տարածաշրջանային կառավարությունների հետ ուղիղ համագործակցության կարևորությունը՝ նշելով Սվերդլովսկի մարզի հետ հուլիսի 6-ին ստորագրված համաձայնագիրը՝ առևտրատնտեսական ոլորտում արտաքին տնտեսական հարաբերությունների իրականացման մասին։
Մաքսիմ Ռեշետնիկովն իր խոսքում կարևորել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև միջտարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդումը և առաջարկել ակտիվացնել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները։
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությանը` կողմերը համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է ուժեղացնել երկու երկրների միջև ինտեգրացիոն գործընթացները` օգտագործելով ԵԱՏՄ ողջ ներուժը: Նրանք քննարկել են էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև ԵԱՏՄ տարածքում երկու երկրների արտադրանքի՝ մետաղագործության, քիմիական արդյունաբերության և գինեգործության ոլորտների ապրանքների համատեղ իրացման հարցերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է համատեղ լոգիստիկ կենտրոն ստեղծելու հարցը, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր ևս։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ-ն հանդիսանում է ՀՀ առաջատար առևտրային գործընկերը` ապահովելով հանրապետության արտաքին առևտրաշրջանառության գրեթե 30,3 տոկոսը: 2015 թվականի հունվարին Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո և մինչև համավարակը երկկողմանի առևտուրն աճել է 2 անգամ` 1,26 մլրդից մինչև 2,51 մլրդ ԱՄՆ դոլար:

Vahan Kerobyan and Maxim Reshetnikov agreed to initiate a new program on economic cooperation, a new working group on investment cooperation will be established
09 July, 2021
On July 8, 2021, the RA Acting Minister of Economy Vahan Kerobyan met with Russia’s Minister of Economic Development Maxim Reshetnikov in Moscow.
During the meeting the parties discussed the prospects of expanding the economic cooperation between Armenia and Russia. In this context, Maxim Reshetnikov proposed to develop a new program on economic cooperation, which will henceforth coordinate all joint investment programs. Given the fact that the previous program of long-term economic cooperation between the two countries ended in 2020, Minister Reshetnikov stressed the necessity of having a new long-term strategy document.
For design of investment projects, Vahan Kerobyan and Maxim Reshetnikov agreed to establish a joint working group on investment cooperation, which will be headed by Deputy Ministers of both sides.
The partners discussed elimination of barriers to mutual trade between Armenia and Russia. Special attention was paid to the trade barriers related to introduction of additional requirements for wines with regard to the requirements stipulated by the Eurasian Economic Union’s technical regulations in Russia.
The Acting RA Minister Vahan Kerobyan presented to his Russian counterpart the hidden barriers existing in the field of bilateral trade, which hinder the free movement of goods and services. In particular, he noted that small and medium enterprises in Russia still face tax difficulties in trade with Armenia.
During the meeting, Vahan Kerobyan stressed the importance of direct cooperation with the regional governments of the Russian Federation, referring to the agreement signed on July 6 with the Sverdlovsk region authorities on realization of foreign economic relations in the trade and economic sphere.
In his speech, Maxim Reshetnikov stressed the importance of strengthening the interregional cooperation between Russia and Armenia, and suggested to intensify the activities of the intergovernmental commission on economic cooperation.
Referring to cooperation within the EEU, the parties agreed on the necessity to strengthen the integration processes between the two countries, using the full potential of the EEU. They discussed issues of cooperation in the field of energy, as well as issues on joint sale of products of the mining, chemical, and wine-making industry of the two countries in the EEU territory.
During the meeting, the issue of establishing a joint logistics center was discussed, as well as a number of other issues of mutual interest.
It should be reminded that Russia is the leading trade partner of Armenia, providing for almost 30.3% of Armenia’s foreign trade turnover. Since Armenia’s accession to the EEU in January 2015 and prior to the pandemic, the bilateral trade has doubled increasing from $1.26 billion to $2.51 billion.