Վահան Քերոբյանը և Մաքսիմ Ռեշետնիկովը պայմանավորվել են ստեղծել տնտեսական համագործակցության նոր ծրագիր․ կձևավորվի ներդրումային համագործակցության նոր աշխատանքային խումբ
09 Հուլիսի, 2021
Հուլիսի 8-ին Մոսկվայում կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի հանդիպումը ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ և ՌԴ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները։ Այս համատեքստում Մաքսիմ Ռեշետնիկովն առաջարկել է մշակել տնտեսական համագործակցության նոր ծրագիր, որով այսուհետ կհամակարգվեն բոլոր համատեղ ներդրումային ծրագրերը: Հաշվի առնելով, որ երկու երկրների միջև երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության նախորդ ծրագիրը ավարտվել է 2020 թվականին, նախարար Ռեշետնիկովն ընդգծել է նոր երկարաժամկետ ռազմավարական փաստաթուղթ ունենալու անհրաժեշտությունը:
Ներդրումային նախագծերի մշակման նպատակով Վահան Քերոբյանը և Մաքսիմ Ռեշետնիկովը պայմանավորվել են ստեղծել ներդրումային համագործակցության գծով համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կգլխավորեն երկու կողմերի փոխնախարարներ:
Գործընկերներն անդրադարձել են Հայաստանի և ՌԴ-ի միջև փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների վերացմանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել  առևտրի խոչընդոտներին՝ կապված ՌԴ-ում Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջների հետ կապված գինիների նկատմամբ լրացուցիչ պահանջների հաստատման հետ:
Նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը ռուս գործընկերոջը ներկայացրել է երկկողմ առևտրի ոլորտում առկա թաքնված խոչընդոտները, որոնք դժվարացնում են ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժը: Մասնավորապես՝ նա նշել է, որ Ռուսաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունները Հայաստանի հետ առևտրի ժամանակ դեռևս հարկային դժվարությունների են հանդիպում:
Հանդիպման ընթացքում Վահան Քերոբյանն ընդգծել է Ռուսաստանի Դաշնության տարածաշրջանային կառավարությունների հետ ուղիղ համագործակցության կարևորությունը՝ նշելով Սվերդլովսկի մարզի հետ հուլիսի 6-ին ստորագրված համաձայնագիրը՝ առևտրատնտեսական ոլորտում արտաքին տնտեսական հարաբերությունների իրականացման մասին։
Մաքսիմ Ռեշետնիկովն իր խոսքում կարևորել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև միջտարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդումը և առաջարկել ակտիվացնել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները։
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությանը` կողմերը համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է ուժեղացնել երկու երկրների միջև ինտեգրացիոն գործընթացները` օգտագործելով ԵԱՏՄ ողջ ներուժը: Նրանք քննարկել են էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև ԵԱՏՄ տարածքում երկու երկրների արտադրանքի՝ մետաղագործության, քիմիական արդյունաբերության և գինեգործության ոլորտների ապրանքների համատեղ իրացման հարցերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է համատեղ լոգիստիկ կենտրոն ստեղծելու հարցը, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր ևս։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ-ն հանդիսանում է ՀՀ առաջատար առևտրային գործընկերը` ապահովելով հանրապետության արտաքին առևտրաշրջանառության գրեթե 30,3 տոկոսը: 2015 թվականի հունվարին Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո և մինչև համավարակը երկկողմանի առևտուրն աճել է 2 անգամ` 1,26 մլրդից մինչև 2,51 մլրդ ԱՄՆ դոլար:

Ваган Керобян и Максим Решетников договорились o разработке новой программы экономического сотрудничества. Будет сформирована новая рабочая группа по инвестиционному сотрудничеству
09 Июль, 2021
8 июля в Москве состоялась встреча исполняющего обязанности министра экономики РА Вагана Керобяна с министром экономического развития РФ  Максимом Решетниковым.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы расширения экономического сотрудничества между Арменией и Россией. В этом контексте Максим Решетников предложил разработать новую программу экономического сотрудничества, которая будет координировать все совместные инвестиционные проекты.
С учетом того, что прежняя программа долгосрочного экономического сотрудничества между двумя странами завершилась в 2020 году, министр Решетников подчеркнул необходимость нового долгосрочного стратегического документа.
Для проработки инвестиционных проектов Ваган Керобян и Максим Решетников договорились создать совместную рабочую группу по инвестиционному сотрудничеству, которую возглавят заместители министров с обеих сторон.
Партнеры обсудили также вопросы по устранению барьеров во взаимной торговле между Арменией и Россией. Особое внимание было уделено торговым барьерам,  связанным с установлением в Российской Федерации дополнительных требований к винам в соответствии с требованиями технических регламентов Евразийского экономического союза.
Ваган Керобян представил своему российскому коллеге скрытые препятствия в сфере двусторонней торговли, которые мешают свободному перемещению товаров и услуг. В частности, он отметил, что малые и средние предприятия в России при торговле с Арменией все еще сталкиваются с налоговыми трудностями.
В ходе встречи Ваган Керобян подчеркнул важность прямого сотрудничества с региональными правительствами Российской Федераци, упомянув подписанное 6 июля текущего года со Свердловской областью соглашение об осуществлении внешнеэкономических связей в торгово-экономической сфере.
Максим Решетников, в свою очередь, подчеркнул необходимость укрепления межрегионального сотрудничества между Россией и Арменией и предложил активизировать работу межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Относительно сотрудничества в рамках ЕАЭС, стороны были едины во мнении, что необходимо усилить интеграционные процессы между двумя странами, используя весь потенциал ЕАЭС. Собеседники обсудили вопросы сотрудничества в сфере энергетики, а также совместной реализации на территории ЕАЭС произведенных в двух странах товаров металлургической, химической промышленности, а также виноделия.
Был обсужден также вопрос о создании совместного логистического центра,  ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Напомним, что Россия является ведущим торговым партнером Армении, обеспечивая почти 30,3% внешнеторгового оборота республики. После присоединения Армении к ЕАЭС в январе 2015 2015 и до пандемии рост взаимной торговли вырос в два раза  - с 1,26 млрд долларов США до 2,51 млрд долларов США.