Հոկտեմբերի 4-ին կայացել է ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի հերթական նիստը, որը վարում էր Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին մի շարք հարցեր, որոնցից առաջինը վերաբերում էր «Վայլդբերիզ» առևտրի հարթակում հայ արտադրողների ներկայացվածությանը։ Մասնավորապես զեկուցվել է, որ արագ տեմպով տարածվելով ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում, այս հարթակը հնարավորություն չի ընձեռում հայ արտադրողներին գրանցվելու և վաճառելու իրենց արտադրանքը: Նշվել է նաև, որ «Վայլդբերիզը» Հայաստանում ներկայացված է միայն առաքման (սպառողին մատակարարման) կետերի միջոցով, սակայն չունի ընդունման կետ: Միաժամանակ, որպես վաճառող գրանցվելու համար «Վայլդբերիզի» կայքում հայաստանյան ընկերությունների համար հնարավորություն նախատեսված չէ, և հայ արտադրողները վաճառքն իրականացնում են այլ երկրների միջնորդ ընկերությունների միջոցով, ինչն էապես թանկացնում է ապրանքի գինը: «Վայլդբերիզ» հարթակում առաջացող այս և այլ խնդիրները լուծելու նպատակով առաջարկվել է միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանից ուղիղ վաճառքի հնարավորություն ապահովելու համար:
Կստեղծվի աշխատանքային խումբ՝ խնդիրը կարգավորելու ուղղությամբ բանակցություններն ավելի համակարգված կազմակերպելու նպատակով։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանում ձեռնարկատիրական հաշտարարի ինստիտուտի ներդրման անհրաժեշտությունը։ Այս առնչությամբ նշվել է, որ ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում առկա չեն գործարարների շահերի պաշտպանության այնպիսի մեխանիզմներ, որոնց նկատմամբ շահառուները կցուցաբերեին աներկբա վստահություն, և միաժամանակ այդ մեխանիզմներով հնարավոր կլիներ հասնել խախտված իրավունքների արագ վերականգնման։ Գործարարների շահերի պաշտպանությունն առավելապես իրականացվում է հասարակական հատվածում՝ գործարարների շահերի պաշտպանություն իրականացնող հասարակական կազմակերպությունների միջոցով, որոնց հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են:
Ընդգծվել է, որ մի շարք երկրներում ստեղծվել և գործում են գործարարների շահերի պաշտպանություն իրականացնող մարմիններ, որոնք կոչված են երաշխավորելու գործարարների և պետական մարմինների միջև պատշաճ հաղորդակցությունը: Հետևաբար, ՀՀ-ում ձեռնարկատիրական հաշտարարի ստեղծումը գործարարների շահերի պաշտպանության համար կստեղծի լրացուցիչ արդյունավետ երաշխիքներ, կխթանի ներդրումների ներգրավումը, կապահովի գործարարների դիմումների արդյունավետ և ողջամիտ ժամկետներում քննությունը, գործարարների խախտված կամ վիճարկվող իրավունքների վերականգնումը, գործարար միջավայրի բարելավումը ու կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցումը, կստեղծի պետություն-մասնավոր հատված առավել արդյունավետ երկխոսության հիմքեր, ինչպես նաև նախադրյալներ՝ գործարարների կողմից առաջարկվող, գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված իրավական ակտեր ընդունելու, դրանցում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու համար:
Այս առնչությամբ որոշվել է լրացուցիչ քննարկումներ կազմակերպել պետություն-մասնավոր հատված երկխոսության շրջանակներում և արդյունքների մասին տեղեկացնել հաջորդ նիստերի ընթացքում։
Օրակարգում ընդգրկված հաջորդ հարցն առնչվում էր Հայաստանում ֆակտորինգի զարգացման, Հայաստանի բանկային համակարգում ֆակտորինգի պորտֆելի ծավալների ավելացմանը։ Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ներկայումս օրենսդրական խոչընդոտներ ֆակտորինգի հետ կապված առկա չեն, սակայն կա ֆակտորինգի վերաբերյալ իրազեկման աշխատանքներ իրականացնելու, ինչպես նաև Հայաստանում ֆակտորինգը զարգացնելու մեխանիզմների մշակման նպատակով միջազգային փորձը ուսումնասիրելու անհրաժեշտություն։
ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի հաջորդ նիստը նախատեսվում է կազմակերպել նոյեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում։

On October 4, a regular meeting of the SME Development Sub-Council was held, chaired by Deputy Minister of Economy Rafael Gevorgyan.
The agenda of the meeting included a number of issues, the first of which referred to the representation of Armenian producers in the "Wildberries" trade platform. In particular, it was reported that rapidly spreading around the world, including in Armenia, this platform does not allow Armenian producers to register and sell their products. It was also mentioned that " Wildberries " is represented in Armenia only through delivery points (supply to the consumer), but does not have a reception point. At the same time, there is no opportunity for Armenian companies to register as a seller on the Wildberries website, Armenian producers sell through intermediaries in other countries, which significantly increases the price of the product. In order to solve these and other problems arising on the platform, it was proposed to take measures to ensure the possibility of direct sales from Armenia.
It was assigned, that a working group will be set up to organize negotiations to resolve the issue in a more coordinated way.
The need to introduce the institute of Business Ombudsman in Armenia was also discussed during the meeting. In this regard, it was noted that currently in the Republic of Armenia there are no mechanisms to protect the interests of businessmen, to which the beneficiaries would show unequivocal trust, at the same time, through these mechanisms it would be possible to achieve rapid restoration of the violated rights. The protection of the interests of businessmen is mostly carried out in the public sector through non-governmental organizations that protect the interests of businessmen, whose opportunities are very limited.
It was emphasized, that in a number of countries there are bodies operating to protect the interests of businessmen, which are designed to ensure proper communication between businessmen and public agencies. Therefore, the establishment of a Business Ombudsman in Armenia will create additional effective guarantees for the protection of business interests, stimulate investment attraction, ensure effective and timely processing of business applications, restoration of violated or disputed business rights, improvement of business environment and reduction of corruption risks. The basis for a more effective dialogue, such as the preconditions for adopting legal acts proposed by entrepreneurs to improve the business environment, making changes and additions to them.
In this regard, it was decided to organize additional discussions within the framework of the public-private sector dialogue to inform about the results during the next meetings.
The next issue on the agenda was related to the development of factoring in Armenia and the increase of the factoring portfolio in the banking system of Armenia. Studies have shown that at present there are no legislative barriers to factoring, but there is a need to conduct fact-finding awareness-raising activities and study international experience to develop mechanisms for developing factoring in Armenia.
The next meeting of the SME Development Sub-Council is planned to be organized during the first week of November.