Հայաստանի բեռնափոխադրումների երթուղիների վերլուծություն և արտահանման խթանման աջակցության մեխանիզմների մշակում
30 Օգոստոսի, 2023
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանի ներդրումային խորհրդի համակարգմամբ և Մեծ Բրիտանիա-ՎԶԵԲ «Ներդրումային միջավայրի և կառավարման նախաձեռնության» շրջանակներում Մեծ Բրիտանիայի Թագավորության ֆինանսավորմամբ նախաձեռնել են ծրագիր, նպատակ ունենալով`
ա) բացահայտել Հայաստանում արտադրվող այն ապրանքները, որոնք ունեն արտահանման ներուժ և բարձր կենսունակություն տրանսպորտային ծախսերի բարձրացման պայմաններում և
բ) դրա հիման վրա մշակել ՓՄՁ-ների աջակցության մեխանիզմներ, որոնք հետագայում կարող են առաջարկվել Հայաստանի կառավարության կողմից:
Ծրագիրն իրականացվել է «Էմ Բի Քնսալթինգ» ՓԲԸ-ի կողմից և ներառել է հետևյալ ուսումնասիրությունները․
1. Արտահանման բարձր ներուժ ունեցող ապրանքների բացահայտում
Հայաստանի ներկայիս արտահանման կառուցվածքի խորն ուսումնասիրության հիման վրա, հաշվի առնելով պատմական տվյալներն ու արտաքին առևտրի սեզոնայնությունը, ինչպես նաև հիմնական գործընկեր երկրները, ներկայացվել են արտահանման մեծ ներուժ ունեցող ապրանքների խմբերը։  Զեկույցը ներկայացնում է նաև արտահանման ներուժ ունեցող ապրանքների ընտրության մեթոդաբանությունը, ընտրված ապրանքային խմբերի չիրացված արտահանման ներուժը՝ ինչպես արժեքային արտահայտությամբ, այնպես էլ ըստ արտահանման ամենամեծ ներուժ ունեցող շուկաների։
Ամբողջական ուսումնասիրությունը հասանելի է այստեղ
2. Հայաստանի բեռնափոխադրումների և լոգիստիկ հիմնական երթուղիների վերլուծություն
Արտահանողներին բեռնափոխադրումների տարբերակների համապարփակ վերլուծություն տրամադրելու նպատակով՝ իրականացվել է Հայաստանի աշխարհագրական դիրքի և հաղորդակցության տարբերակների (ցամաքային, ջրային, օդային) մանրամասն ուսումնասիրություն։ Վերլուծությունը ներկայացնում է նաև ներկայումս հասանելի լոգիստիկ ուղիները, վերլուծում լոգիստիկ ծախսերը և տևողությունը։ Ըստ զեկույցի, բեռնափոխադրման միջին ծախսը Երևանից մինչև վերջնական նպատակակետը, 1000կմ-ի հաշվարկով, կազմում է 4.500 – 5.000 ԱՄՆ դոլար և կարող է տևել 20-30 օր (կախված փոխադրման եղանակից, միջազգային կոմերցիոն պայմաններից, մեկնման և հետադարձ ուղղությունների հնարավորություններից և այլն)։
3. Հայաստանի ՓՄՁ-ների համար լոգիստիկայի աջակցության մեխանիզմների առաջարկներ
Առաջին երկու զեկույցների հիման վրա մշակվել է լոգիստիկայի և տրանսպորտային փոխադրումների բարելավմանն ոււղված հատուկ առաջարկներ փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) համար, ներառյալ․
• Բեռնափոխադրումների թվային հարթակի/ շուկայի ստեղծում,
• Կանոնավոր կոնտեյներային գնացք դեպի Փոթի/Բաթում,
• Prep FBA-ի (կատարում Ամազոնի համար) կամ նման այլ ծառայության ստեղծում և կապակցում էլեկտրոնային առևտրի այլ հարթակների հետ,
• Ուղիղ օդային կարգո թռիչքներ դեպի համաշխարհային կենտրոններ (Մերձավոր Արևելք, ԱՄՆ) կամ ավելի հաճախակի թռիչքներ դեպի Լիեժ (Բելգիա)։
4.Աջակցության մեխանիզմների ազդեցության գնահատում
Արտահանման տրանսպորտային ծախսերի բարելավմանը միտված նախաձեռնությունների ազդեցության գնահատման նպատակով կիրառվել է գրավիտացիոն մոդելի մոտեցումը։
Այս մոդելով գնահատման արդյունքները ցույց են տալիս, որ տրանսպորտային/լոգիստիկ ծախսերն ունեն նշանակալի բացասական ազդեցություն արտահանման ծավալների վրա։ Մասնավորապես, ծախսերի 1% նվազումը սննդամթերքի և ոգելից խմիչքների, խառը սպառողական ապրանքների և ցածրարժեք կամ ծավալային ապրանքների արտահանումն ավելացնում է համապատասխանաբար՝ 0.24%, 1.79% և 1.17%-ով։
Ընդհանուր առմամբ, գնահատումը ցույց է տալիս, որ կանոնավոր կոնտեյներային գնացքի ներդրման նախաձեռնությունն ունի, արժեքային արտահայտությամբ, արտահանման ավելացման ամենամեծ ներուժը։

Analysis of Armenia's cargo transportation routes and development of export promotion support mechanisms
30 August, 2023
The Ministry of Economy of Armenia and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) with coordination by the Investment Council of Armenia and funding by the UK aid from the UK government within the framework of the UK-EBRD "Investment Climate and Governance Initiative" have initiated a program with the aim:
a/ to identify those products produced in Armenia that have export potential and high viability in the conditions of increased transportation costs and
b/ on the basis of this, to develop support mechanisms for SMEs, which can be proposed by the Armenian government in the future.
The project was implemented by "MB Consulting" CJSC and included the following studies:
1. Identification of products with high export potential
Based on an in-depth study of the current export structure of Armenia, taking into account historical data and the seasonality of foreign trade, as well as the main partner countries, the groups of products with great export potential were presented. The report also presents the methodology for selecting products with export potential, and the unrealized export potential of selected product groups, both in terms of value and according to the markets with the greatest export potential.
The full report is available here
2. Analysis of main cargo transportation and logistics routes in Armenia
In order to provide exporters with a comprehensive analysis of cargo transportation options, a detailed study of Armenia's geographic location and communication options (land, water, air) was conducted. The analysis also presents currently available logistics channels and analyzes logistics costs and duration. According to the report, the average cost of cargo transportation from Yerevan to the final destination, calculated for 1000 km, is 4,500-5,000 USD and may last 20-30 days (depending on the mode of transportation, international commercial conditions, possibilities of departure and return destinations, etc.).
3. Proposals for logistics support mechanisms for SMEs in Armenia
Based on the first two reports, specific proposals for improving logistics and transportation for small and medium-sized enterprises (SMEs) were developed, including:
• Creation of a digital platform/market for cargo transportation,
• Regular container train to Poti / Batumi,
• Creation of Prep FBA (Fulfillment for Amazon) or similar service and integration with other e-commerce platforms;
• Direct scheduled flights to world centers (Middle East, USA) or more frequent flights to Liège (Belgium).
4. Evaluation of the impact of support mechanisms
In order to evaluate the impact of initiatives aimed at improving export transportation costs, the gravity model approach was used.
The results of this model estimation show that transport/logistics costs have a significant negative impact on export volumes. Specifically, a 1% decrease in spending increases exports of food and alcoholic beverages, mixed consumer goods, and low value or volume goods by 0.24%, 1.79%, and 1.17%, respectively.
Overall, the assessment shows that the initiative to introduce a regular container train has, in value terms, the greatest potential to increase exports.