Գևորգ Պապոյանն ընդունել է Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակային
Նախարար Գևորգ Պապոյանն ապրիլի 19-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակային։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը։
Կարևորելով երկու երկրների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ Գևորգ Պապոյանն առաջարկել է ճապոնական կողմին դիտարկել հարաբերությունների ընդլայնման հնարավորությունը մասնավորապես գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման ոլորտներում։
Նախարարը հեռանկարային է համարել նաև գործակցությունը շինարարարության և ենթակառուցվածքների ապահովման, ինչպես նաև «Ակադեմիական քաղաք»-ի ստեղծման ուղղությամբ։
Դեսպանը նշել է, որ ճապոնական շուկային կարող է հետաքրքրել, մասնավորապես, Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքը, հայկական մշակույթն ու պատմությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև «ԷՔՍՊՈ 2025 Օսակա, Կանսայ, Ճապոնիա» համաշխարհային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությանը։

Геворг Папоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии Аоки Ютаку
Министр Геворг Папоян 19 апреля принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Армении Аоки Ютаку. На встрече присутствовал также заместитель министра Нарек Овакимян.
В ходе встречи Геворг Папоян подчеркнул важность эффективного сотрудничества между двумя странами и предложил японской стороне рассмотреть возможности расширения отношений, особенно в областях сельского хозяйства, туризма и управления водными ресурсами.
Министр также выразил надежду на перспективное сотрудничество в строительстве инфраструктуры и создании «Академгородка».
В свою очередь, посол Японии подчеркнул интерес японского рынка к армянской сельскохозяйственной продукции, культуре и истории.
Стороны также коснулись вопроса участия Армении во Всемирной выставке «ЭКСПО 2025 Осака, Кансай, Япония».