Նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը Թեհրանում մասնակցել է Iran Expo 2024 արտահանման հնարավորությունների 6-րդ ցուցահանդեսին
30 Ապրիլի, 2024
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանն ԻԻՀ Թեհրանի միջազգային ցուցահանդեսների կենտրոնում մասնակցել է ապրիլի 27-ից մայիսի 1-ը անցկացվող Iran Expo 2024 արտահանման հնարավորությունների 6-րդ ցուցահանդեսին։ Նախարարի տեղակալն այցելել է նաև Չաբահարի ազատ տնտեսական գոտու տաղավար, որի գործադիր տնօրենը ներկայացրել է տարածաշրջանի արտադրական և արտահանման հնարավորությունները և հնարավոր համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Iran Expo 2024-ին Հայաստանից մասնակցում է շուրջ 70 ընկերության ներկայացուցիչ։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում Նարեկ Հովակիմյանը հանդիպել է ցուցահանդեսի հայաստանյան մասնակիցների հետ։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԻԻՀ-ում ՀՀ-ի արտակարգ և լիազոր դեսպան Արսեն Ավագյանն ու ԻԻՀ-ում ՀՀ-ի առևտրական կցորդ Վարդան Կոստանյանը։
Այցի շրջանակներում կայացել են նաև B2B հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական գործարար կապերի ամրապնդման, երկկողմանի առևտրաշրջանառության ավելացման և լոգիստիկ երթուղիներին առնչվող հարցեր։

Заместитель министра экономики Республики Армения Нарек Овакимян принял участие в 6-й выставке экспортных возможностей Ирана "Expo 2024"
30 Апрель, 2024
Заместитель министра экономики Республики Армения Нарек Овакимян принял участие в 6-й выставке экспортных возможностей Ирана "Expo 2024", которая проходила с 27 апреля по 1 мая в Тегеранском международном выставочном центре. Он также посетил павильон свободной экономической зоны Чабахар, где исполнительный директор представил производственные и экспортные возможности региона, а также обсудил вопросы, связанные с возможным сотрудничеством.
В выставке "Иран ЭКСПО-2024" приняли участие около 70 представителей армянских компаний.
В рамках выставки Нарек Овакимян встретился с армянскими участниками, на встрече также присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Иране Арсен Авагян и торговый атташе Республики Армения в Иране Вардан Костанян.
В ходе визита также состоялись встречи B2B, на которых обсуждались вопросы, связанные с укреплением армяно-иранских деловых связей, расширением двусторонней торговли и логистических маршрутов.