Նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանը մասնակցել է «ՀՀ-ում կենդանիների համարակալման և հաշվառման համակարգի ներդրում» խորագրով աշխատաժողովին
02 Մայիսի, 2024
Մայիսի 2-ին նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանը մասնակցել է «ՀՀ-ում կենդանիների համարակալման և հաշվառման համակարգի ներդրում» խորագրով աշխատաժողովին։ Միջոցառման հատուկ հյուրերը և բանախոսներն էին Ավստրիայի Առողջապահության և Սննդի Անվտանգության Գործակալության / AGES / անասնաբույժ Ուլրիկե Վորբերգն ու Ագրարմարքտ Ավստրիա /AMA/ ընկերության տեղում իրականցվող ստուգումների բաժնի ղեկավար Ռութ Ֆիշերեդերը։
Միջոցառմանը ներկա էին Ավստրիական զարգացաման գործակալության երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակար Նոռա Ալանակյանը և ԱԳԶԿ (CARD) հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Սարդարյանը։
«ՀՀ-ում կենդանիների համարակալում և հաշվառում» ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ՝ «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից։ Ծրագրին ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցություն է տրամադրում Ավստրիական զարգացման գործակալությունը՝ CARD հիմնադրամի միջոցով։
«Ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս ծրագրի հաջողությամբ իրականացումն, անշուշտ, կնպաստի պարենային անվտանգության ու տեղական արտադրանքի մրցունակության բարձրացմանը, նոր շուկաների հասանելիությանն ու անասնաբուժության ոլորտի զարգացմանը» ,- նշել է Տաթիկ Սարգսյանը։
Աշխատաժողովի ընթացքում բանախոսները ներկայացրել են Ավստրիայի անասնաբուժական համակարգն ու դրա կառուցվածքը, անասնաբույժների սերտիֆիակացման/ հավատարմագրման համակարգը, հանրային և մասնավոր անասնաբուժական ծառայությունները, փոքր սպանդանոցների գործունեությունը Ավստրիայում, տեղում իրականացվող ստուգումների կանոնները, կանոնակարգերը, օրենքները, խրախուսումների և պատժամիջոցների մեխանիզմները։

Заместитель министра Татевик Саргсян приняла участие в семинаре на тему "Внедрение системы нумерации и регистрации животных в Армении"
02 Май, 2024
2 мая заместитель министра Татевик Саргсян приняла участие в семинаре на тему "Внедрение системы нумерации и регистрации животных в Армении". Специальными гостями и докладчиками на мероприятии были Ульрике Форберг, ветеринар из Австрийского агентства по здравоохранению и безопасности пищевых продуктов /AGES/, и Рут Фишередер, руководитель отдела инспекций на месте AgraMarkt Austria /AMA/.
В мероприятии приняли участие заместитель руководителя ереванского офиса Австрийского агентства развития Нора Аланакян и директор фонда CARD Гагик Сардарян.
Программа «Системы нумерации и регистрации животных в Армении в Республике Армения» реализуется при финансировании Правительства Республики Армения «Центром сельскохозяйственных услуг» СНОК. Финансовую и техническую поддержку проекту оказывает Австрийское агентство развития через CARD Foundation.
"Успешная реализация этого стратегически важного проекта, безусловно, будет способствовать повышению продовольственной безопасности и конкурентоспособности местной продукции, выходу на новые рынки и развитию сферы ветеринарной медицины", - сказала Татевик Саргсян.
В ходе семинара спикеры представили австрийскую ветеринарную систему и ее структуру, систему сертификации/аккредитации ветеринаров, государственные и частные ветеринарные службы, работу небольших боен в Австрии, правила, положения, законы, механизмы стимулирования и санкций.