Հայաստանը «Ամերիկյան երկրների մրցունակության փոխանակում» ծրագրի հյուրընկալող երկիրն է
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը ԱՄՆ Միչիգան նահանգի Դետրոյթ քաղաքում մասնակցել են «Ամերիկյան երկրների մրցունակության փոխանակում» (ACE) ծրագրին։
Միջոցառման եզրափակիչ մասում Հայաստանը պաշտոնապես հայտարարվել է որպես ծրագրի հաջորդ հյուրընկալող երկիր։ Նշենք, որ ՀՀ-ն, որպես դիտորդ, երրորդ երկիրն է ամերիկյան մայրցամաքներից դուրս, որտեղ իրականացվելու է այս ծրագիրը։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, մեծապես կարևորել է ԱՄՆ-ի, ինչպես նաև ամերիկյան տարածաշրջանի այլ երկրների հետ հարաբերությունների ամրապնդումն ու համագործակցության նոր հնարավորությունների բացահայտումը ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր և կրթական ոլորտների համար։ Նախարարը նաև ընդգծել է Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման կարևորությունը և այդ ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքները։
«Ամերիկյան պետությունների մրցունակության փոխանակում» ծրագիրը Ամերիկայի տնտեսական զարգացման, նորարարության և ձեռնարկատիրական կարևորագույն միջոցառումներից մեկն է, որին մասնակցում են Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության անդամ և դիտորդ բոլոր երկրները: Ծրագիրը համախմբում է անդամ և դիտորդ երկրների մինչև 50 բարձրաստիճան պաշտոնյաների, քաղաքականություն մշակողներին, բիզնեսի, քաղաքացիական հասարակության և գիտակրթական շրջանակների ներկայացուցիչներին։
Ծրագիրը Հայաստանում անցկացնելու արդյունքում կստեղծվեն նոր գործարար կապեր և լուրջ նախադրյալներ՝ Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայի, ինչպես նաև կազմակերպության մշտական դիտորդ հանդիսացող պետությունների հետ տնտեսական և առևտրային փոխշահավետ հարաբերությունների հաստատման համար, ինչը, իր հերթին, կնպաստի հանրային և մասնավոր հատվածների փոխգործակցությանը, կապիտալ ներդրումների ներգրավմանն ու կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության հաստատմանը։

Армения является принимающей страной программы «Обмен конкурентоспособности американских стран»
Министр экономики РА Геворг Папоян и заместитель министра Нарек Овакимян приняли участие в программе "Обмен конкурентоспособности американских стран" (ACE) в Детройте, штат Мичиган, США.
В заключительной части мероприятия Армения была официально объявлена ​​следующей принимающей страной программы. Следует отметить, что РА является третьей страной за пределами Американских континентов, где данная программа будет реализована в качестве наблюдателя.
Министр экономики Геворг Папоян, приветствуя участников мероприятия, особо подчеркнул укрепление отношений с США, а также другими странами американского региона, а также открытие новых возможностей сотрудничества для государственного, частного и образовательного секторов. Он также подчеркнул важность диверсификации экономики Армении и необходимость проведения работ в этом направлении.
Межамериканская биржа конкурентоспособности — одно из важнейших мероприятий Америки в области экономического развития, инноваций и предпринимательства. В результате проведения программы в Армении будут созданы новые деловые связи и серьезные предпосылки для установления взаимовыгодных экономических и торговых отношений с Северной и Южной Америкой. Это также способствует взаимодействию государственного и частного секторов, привлечению капиталовложений и налаживанию сотрудничества между учреждениями образования.