Հայաստանը «Ամերիկյան երկրների մրցունակության փոխանակում» ծրագրի հյուրընկալող երկիրն է
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը ԱՄՆ Միչիգան նահանգի Դետրոյթ քաղաքում մասնակցել են «Ամերիկյան երկրների մրցունակության փոխանակում» (ACE) ծրագրին։
Միջոցառման եզրափակիչ մասում Հայաստանը պաշտոնապես հայտարարվել է որպես ծրագրի հաջորդ հյուրընկալող երկիր։ Նշենք, որ ՀՀ-ն, որպես դիտորդ, երրորդ երկիրն է ամերիկյան մայրցամաքներից դուրս, որտեղ իրականացվելու է այս ծրագիրը։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, մեծապես կարևորել է ԱՄՆ-ի, ինչպես նաև ամերիկյան տարածաշրջանի այլ երկրների հետ հարաբերությունների ամրապնդումն ու համագործակցության նոր հնարավորությունների բացահայտումը ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր և կրթական ոլորտների համար։ Նախարարը նաև ընդգծել է Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման կարևորությունը և այդ ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքները։
«Ամերիկյան պետությունների մրցունակության փոխանակում» ծրագիրը Ամերիկայի տնտեսական զարգացման, նորարարության և ձեռնարկատիրական կարևորագույն միջոցառումներից մեկն է, որին մասնակցում են Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության անդամ և դիտորդ բոլոր երկրները: Ծրագիրը համախմբում է անդամ և դիտորդ երկրների մինչև 50 բարձրաստիճան պաշտոնյաների, քաղաքականություն մշակողներին, բիզնեսի, քաղաքացիական հասարակության և գիտակրթական շրջանակների ներկայացուցիչներին։
Ծրագիրը Հայաստանում անցկացնելու արդյունքում կստեղծվեն նոր գործարար կապեր և լուրջ նախադրյալներ՝ Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայի, ինչպես նաև կազմակերպության մշտական դիտորդ հանդիսացող պետությունների հետ տնտեսական և առևտրային փոխշահավետ հարաբերությունների հաստատման համար, ինչը, իր հերթին, կնպաստի հանրային և մասնավոր հատվածների փոխգործակցությանը, կապիտալ ներդրումների ներգրավմանն ու կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության հաստատմանը։

Armenia is the host country of the “American Competitiveness Exchange” program
RA Minister of Economy Gevorg Papoyan and Deputy Minister Narek Hovakimyan took part in the “American Competitiveness Exchange” (ACE) program in Detroit, Michigan, USA.
During the final part of the event, Armenia was officially announced as the next host country of the program. It's worth noting that Armenia is the third country beyond the American continents where this program will be implemented as an observer.
Minister of Economy Gevorg Papoyan welcomed the participants and emphasized the strengthening of relations with the United States and other countries in the American region. He highlighted the opening of new cooperation opportunities for the public, private, and educational sectors. Additionally, he emphasized the importance of diversifying the Armenian economy and the need for work in this direction.
The Inter-American Competitiveness Exchange is one of America's most important efforts in economic development, innovation, and entrepreneurship. Consequently, as a result of the program, new business ties and serious prerequisites for establishing mutually beneficial economic and trade relations with North and South America will be created in Armenia. It also promotes interaction between the public and private sectors, attracting investment, and establishing cooperation between educational institutions.