Գևորգ Պապոյանն այցելել է «Իտեքս» ՍՊԸ
Լոռի կատարած այցի շրջանակում նախարար Գևորգ Պապոյանը եղել է նաև «Իտեքս» ՍՊԸ-ում։ Այցին մասնակցում էին նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը և Լոռու մարզպետ Արամ Ղազարյանը։
Հայ-իտալական «Իտեքս» ընկերությունը հիմնադրվել է 2022թ-ին իտալական «SARTIS» ընկերության կողմից, ունի 1115 աշխատակից։
Ընկերությունն ապահովված է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով և զբաղվում է հանրահայտ բրենդների պատվերով հագուստի արտադրությամբ։ «Արտադրված է Հայաստանում» տարբերանշանով հագուստը արտահանվում է Իտալիա, այնտեղից էլ՝ ամբողջ աշխարհ։ Ընկերությունը կատարում է հանրահայտ «Moncler», «Dainese», «MACKAGE» ֆիրմաների պատվերներ։
Ներկայումս ընկերությունն ունի 18 արտադրական հոսքագիծ, սակայն առաջիկայում պլանավորվում է արտադրական ծավալները հասցնել մինչև 24 հոսքագծի։
Շրջայցի ընթացքում ընկերության ղեկավարությանը ներկայացվել են տեքստիլ ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությունը, ինչպես նաև ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը։

Министр Геворг Папоян также посетил ООО «Айтекс»
В рамках визита в Лори министр Геворг Папоян также посетил ООО «Айтекс». В визите также приняли участие заместитель министра Нарек Терян и губернатор Лорийской области Арам Казарян.
Армяно-итальянская компания «Айтекс» была основана в 2022 году итальянской компанией «САРТИС» и в ней работает 1115 сотрудников.
Компания оснащена современными технологиями и занимается производством одежды известных брендов по индивидуальному заказу. Одежда с логотипом «Сделано в Армении» экспортируется в Италию, а оттуда – по всему миру. Компания выполняет заказы известных фирм, таких как «Moncler», «Dainese» и «MACKAGE».
В настоящее время компания имеет 18 производственных линий, но в ближайшем будущем планируется увеличить объемы производства до 24 линий.
В ходе экскурсии руководству компании была представлена государственная политика, реализуемая в текстильной сфере, а также программы, направленные на развитие отрасли.