Նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանն Ախուրյանի Կառնուտ բնակավայրում այցելել է «Գաբոյանի Մուշեղ» ՍՊԸ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանն օգոստոսի 28-ին Ախուրյանի Կառնուտ բնակավայրում այցելել է «Գաբոյանի Մուշեղ» ՍՊԸ։ Այցին մասնակցել է նաև Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը։
Ընկերության ղեկավար Հովհաննես Գաբոյանի ուղեկցությամբ Տաթևիկ Սարգսյանը շրջել է ֆերմերային տնտեսությունում, ծանոթացել գործունեությանն ու նախատեսվող ծրագրերին։
Ֆերմերն օգտվել է պետական աջակցության մի շարք ծրագրերից, մասնավորապես՝ «ՀՀ-ում 2019 - 2024 թվականների տավարաբուծության զարգացման» ծրագրի շրջանակներում ձեռք է բերել 28 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանի, որից՝ 8 գլուխ անգուս, 20 գլուխ սիմենթալ, իսկ «ՀՀ-ում ոչխարաբուծության և այծաբուծության զարգացման աջակցության» ծրագրով՝ 200 գլուխ ֆրանսիական բլանշ ցեղի ոչխարներ։
Բացի այդ, ֆերման ժամանակակից տեխնիկայով և սարքավորումներով վերազինելու նպատակով ընկերությունը «Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի աջակցության» ծրագրի շրջանակներում ձեռք է բերել կերաղաց-կերաբաշխիչ սարքավորում, իսկ «Գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի աջակցության» ծրագրով՝ տրակտոր։
Շրջայցի ընթացքում Տաթևիկ Սարգսյանը եղել է նաև տնտեսության ցորենի պահեստներում, ծանոթացել զտման և ախտահանման գործընթացին։

Заместитель министра Татевик Саргсян посетила ООО «Габоян Мушег» в поселке Карнут Ахуряна
28 августа заместитель министра экономики РА Татевик Саргсян посетила ООО «Габоани Мушег» в поселке Карнут Ахуряна. В визите также принял участие губернатор Ширака Мушег Мурадян.
В сопровождении руководителя компании Ованеса Габояна Татевик Саргсян осмотрела хозяйство, ознакомилась с его деятельностью и запланированными программами.
Фермер воспользовался рядом программ господдержки. В частности, в рамках программы «Развитие мясного скотоводства в Республике Армения на 2019-2024 годы» он приобрел 28 голов крупного рогатого скота, из них 8 голов ангусского и 20 голов симментальского крупного рогатого скота. Также в рамках программы поддержки развития козоводства и овцеводства в Республике Армения он приобрел 200 голов овец французской породы бланш.
Кроме того, в целях переоснащения хозяйства современной техникой и оборудованием, в рамках программы «Поддержка лизинга сельхозтехники в Республике Армения» компания приобрела зерноперерабатывающую технику, а в рамках программы «Сельскохозяйственная техника» – трактор.
В ходе экскурсии Татевик Саргсян также посетила склады пшеницы хозяйства, ознакомилась с процессом фильтрации и дезинфекции.