Նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանն Ախուրյանի Կառնուտ բնակավայրում այցելել է «Գաբոյանի Մուշեղ» ՍՊԸ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանն օգոստոսի 28-ին Ախուրյանի Կառնուտ բնակավայրում այցելել է «Գաբոյանի Մուշեղ» ՍՊԸ։ Այցին մասնակցել է նաև Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը։
Ընկերության ղեկավար Հովհաննես Գաբոյանի ուղեկցությամբ Տաթևիկ Սարգսյանը շրջել է ֆերմերային տնտեսությունում, ծանոթացել գործունեությանն ու նախատեսվող ծրագրերին։
Ֆերմերն օգտվել է պետական աջակցության մի շարք ծրագրերից, մասնավորապես՝ «ՀՀ-ում 2019 - 2024 թվականների տավարաբուծության զարգացման» ծրագրի շրջանակներում ձեռք է բերել 28 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանի, որից՝ 8 գլուխ անգուս, 20 գլուխ սիմենթալ, իսկ «ՀՀ-ում ոչխարաբուծության և այծաբուծության զարգացման աջակցության» ծրագրով՝ 200 գլուխ ֆրանսիական բլանշ ցեղի ոչխարներ։
Բացի այդ, ֆերման ժամանակակից տեխնիկայով և սարքավորումներով վերազինելու նպատակով ընկերությունը «Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի աջակցության» ծրագրի շրջանակներում ձեռք է բերել կերաղաց-կերաբաշխիչ սարքավորում, իսկ «Գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի աջակցության» ծրագրով՝ տրակտոր։
Շրջայցի ընթացքում Տաթևիկ Սարգսյանը եղել է նաև տնտեսության ցորենի պահեստներում, ծանոթացել զտման և ախտահանման գործընթացին։

Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Tatevik Sargsyan visited Gaboyan Mushegh LLC in the village of Karnut Akhuryan
29 August, 2024
On August 28, Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Tatevik Sargsyan visited Gaboyan Mushegh LLC in the village of Karnut Akhuryan. The visit was also attended by Shirak Governor Mushegh Muradyan.
Accompanied by the company's head, Hovhannes Gaboyan, Tatevik Sargsyan inspected the farm and learned about its activities and planned programs.
The farmer has benefited from several state support programs. Specifically, under the "Development of Beef Cattle Breeding in the Republic of Armenia for 2019-2024" program, he purchased 28 heads of cattle, including 8 Angus and 20 Simmental cattle. Additionally, through the program to support goat and sheep breeding in Armenia, he acquired 200 French Blanche sheep.
To modernize the farm's equipment, the company also purchased grain processing equipment through the “Support for Leasing of Agricultural Machinery in the Republic of Armenia” program, as well as a tractor under the “Agricultural Machinery” program.
During the tour, Tatevik Sargsyan also visited the farm’s wheat warehouses and observed the filtration and disinfection processes.