Նախարար Գևորգ Պապոյանը Եվրասիական տնտեսական երրորդ համաժողովի շրջանակում մասնակցել է «ԵԱՏՄ-Իրան գործարար երկխոսություն» պանելային քննարկմանը
01 Հոկտեմբերի, 2024
Նախարար Գևորգ Պապոյանը Երևանում անցկացվող Եվրասիական տնտեսական երրորդ համաժողովի շրջանակում մասնակցել է «ԵԱՏՄ-Իրան գործարար երկխոսություն» պանելային քննարկմանը։
Մասնակիցներն անդրադարձել են առևտրատնտեսական հարաբերությունների հաջող զարգացմանն ուղղված մի շարք օրակարգային հարցերի, ներառյալ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև համագործակցության խորացումը, ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորումը, կայուն ենթակառուցվածքների ստեղծումը և «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքին առնչվող հարցերը։
«Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2023 թվականին Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 692,4 մլն ԱՄՆ դոլար։ Միաժամանակ Հայաստանից դեպի Իրան արտահանումը կազմել է 94,5 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը՝ 597,9 մլն դոլար։ Այս ցուցանիշները վկայում են մեր երկրների տնտեսական հարաբերությունների դրական դինամիկայի մասին։ Կարևոր ոլորտները, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, սննդի վերամշակումը և արտադրական ապրանքները, արդեն իսկ կազմում են մեր առևտրաշրջանառության զգալի մասը։ Այնուամենայնիվ, մեր նպատակները շատ ավելին են, քան արդեն իսկ ձեռք բերվածը։ Ղեկավարվելով Հայաստանի վարչապետի և Իրանի նախագահի պայմանավորվածությամբ՝ մենք մեր առաջ խնդիր ենք դրել առաջիկա տարիներին փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ծավալը հասցնել 1 միլիարդ դոլարի, իսկ ապագայում՝ 3 միլիարդ դոլարի։ Սա հավակնոտ նպատակ է, և դրան հասնելու համար անհրաժեշտ է կենտրոնացնել ջանքերը՝ ապրանքների տեսականու ընդլայնման, լոգիստիկ ենթակառուցվածքի բարելավման և նոր առևտրային ուղիների ակտիվացման ուղղությամբ», – նշել է Գևորգ Պապոյանը։

Minister Gevorg Papoyan participated in the panel discussion "Business Dialogue EAEU-Iran" as part of the Third Eurasian Economic Forum
01 October, 2024
Minister Gevorg Papoyan participated in the panel discussion "Business Dialogue EAEU-Iran" as part of the Third Eurasian Economic Forum, held in Yerevan.
The discussion covered key topics aimed at advancing trade and economic relations, including strengthening cooperation between the EAEU and Iran, establishing a free trade zone, developing sustainable infrastructure, and addressing issues related to the North-South corridor.
"According to Armenia’s Statistical Committee, trade turnover between Armenia and Iran reached $692.4 million in 2023. Armenian exports to Iran totaled $94.5 million, while imports amounted to $597.9 million, reflecting positive trends in our economic relations. Key sectors like agriculture, the food industry, and industrial goods already form a substantial portion of our trade. However, our aspirations go beyond current achievements. Guided by the agreement between the Prime Minister of Armenia and the President of Iran, we aim to increase mutual trade to $1 billion in the coming years, and ultimately to $3 billion. This ambitious target requires expanding product variety, improving logistics infrastructure, and establishing new trade channels," stated Gevorg Papoyan.