Նախարար Գևորգ Պապոյանը Եվրասիական տնտեսական երրորդ համաժողովի շրջանակում մասնակցել է «ԵԱՏՄ-Իրան գործարար երկխոսություն» պանելային քննարկմանը
01 Հոկտեմբերի, 2024
Նախարար Գևորգ Պապոյանը Երևանում անցկացվող Եվրասիական տնտեսական երրորդ համաժողովի շրջանակում մասնակցել է «ԵԱՏՄ-Իրան գործարար երկխոսություն» պանելային քննարկմանը։
Մասնակիցներն անդրադարձել են առևտրատնտեսական հարաբերությունների հաջող զարգացմանն ուղղված մի շարք օրակարգային հարցերի, ներառյալ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև համագործակցության խորացումը, ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորումը, կայուն ենթակառուցվածքների ստեղծումը և «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքին առնչվող հարցերը։
«Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2023 թվականին Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 692,4 մլն ԱՄՆ դոլար։ Միաժամանակ Հայաստանից դեպի Իրան արտահանումը կազմել է 94,5 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը՝ 597,9 մլն դոլար։ Այս ցուցանիշները վկայում են մեր երկրների տնտեսական հարաբերությունների դրական դինամիկայի մասին։ Կարևոր ոլորտները, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, սննդի վերամշակումը և արտադրական ապրանքները, արդեն իսկ կազմում են մեր առևտրաշրջանառության զգալի մասը։ Այնուամենայնիվ, մեր նպատակները շատ ավելին են, քան արդեն իսկ ձեռք բերվածը։ Ղեկավարվելով Հայաստանի վարչապետի և Իրանի նախագահի պայմանավորվածությամբ՝ մենք մեր առաջ խնդիր ենք դրել առաջիկա տարիներին փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ծավալը հասցնել 1 միլիարդ դոլարի, իսկ ապագայում՝ 3 միլիարդ դոլարի։ Սա հավակնոտ նպատակ է, և դրան հասնելու համար անհրաժեշտ է կենտրոնացնել ջանքերը՝ ապրանքների տեսականու ընդլայնման, լոգիստիկ ենթակառուցվածքի բարելավման և նոր առևտրային ուղիների ակտիվացման ուղղությամբ», – նշել է Գևորգ Պապոյանը։

Министр Геворг Папоян принял участие в панельной дискуссии «Бизнес-диалог ЕАЭС-Иран» в рамках Третьего Евразийского экономического форума
01 Октябрь, 2024
Министр Геворг Папоян принял участие в панельной дискуссии «Бизнес-диалог ЕАЭС-Иран» в рамках третьего Евразийского экономического форума, состоявшегося в Ереване.
Участники обсудили ряд вопросов, направленных на успешное развитие торгово-экономических отношений, в том числе углубление сотрудничества между ЕАЭС и Ираном, формирование зоны свободной торговли, создание устойчивой инфраструктуры и вопросы, связанные с коридором «Север-Юг».
«По данным Статистического комитета Армении, в 2023 году товарооборот между Арменией и Ираном составил 692,4 миллиона долларов США. При этом экспорт из Армении в Иран составил 94,5 миллиона долларов, а импорт — 597,9 миллиона долларов. Эти показатели свидетельствуют о положительной динамике экономических отношений между нашими странами. Важные отрасли, такие как сельское хозяйство, пищевая промышленность и промышленные товары, уже составляют значительную часть нашей торговли. Однако наши цели гораздо более амбициозны, чем то, что уже достигнуто. Руководствуясь договоренностью премьер-министра Армении и президента Ирана, мы поставили перед собой задачу увеличить объем взаимного товарооборота до 1 миллиарда долларов в ближайшие годы, а в перспективе — до 3 миллиардов долларов. Это амбициозная цель, и для ее достижения необходимо сосредоточить усилия на расширении ассортимента продукции, совершенствовании логистической инфраструктуры и активизации новых торговых каналов», — отметил Геворг Папоян.