Գևորգ Պապոյանը մասնակցել է Խաղողի և գինեգործության միջազգային կազմակերպության հարյուրամյակին նվիրված միջոցառմանը և Խաղողի և գինեգործության 45-րդ համաշխարհային համաժողովին
14 Հոկտեմբերի, 2024
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության Դիժոն քաղաքում մասնակցել են Խաղողի և գինեգործության միջազգային կազմակերպության (OIV) հարյուրամյակին նվիրված միջոցառմանը և Խաղողի և գինեգործության 45-րդ համաշխարհային համաժողովին։
Գևորգ Պապոյանն իր ողջույնի խոսքում կարևորել է OIV-ի առաքելությունը և ընդգծել Հայաստանի պատրաստակամությունը համագործակցել միջազգային գործընկերների հետ՝ աջակցելու համաշխարհային գինեգործության կայուն զարգացմանը։
«Գինին ավելին է, քան պարզապես խմիչք․ այն կամուրջ է, որը միավորում է մարդկանց, մշակույթներն և տնտեսությունները: Մենք մեծապես գնահատում ենք Խաղողի և գինու միջազգային կազմակերպության կենսական աշխատանքը վերջին 100 տարիների ընթացքում գինեգործական երկրների միավորման, ոլորտի կարգավորման և զարգացման խթանման գործում», - նշել է Գևորգ Պապոյանը:
Իր ելույթում նախարարն անդրադարձել է Հայաստանում խաղողագործության և գինեգործության հնագույն ավանդույթներին և հարուստ ժառանգությանը։ Նախարարը նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից որպես տնտեսության գերակա ճյուղ ճանաչված հայկական խաղողագործությունը ներկայում վերածնունդ է ապրում։ Ոգեշնչված հազարամյա ավանդույթներով և դրանք համադրելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ՝ Հայաստանում արտադրվում են միջազգային չափանիշներին համապատասխանող որակյալ գինիներ։
Գևորգ Պապոյանն ու Արման Խոջոյանը մասնակցել են նաև Խաղողի և գինեգործության միջազգային կազմակերպության գլխավոր գրասենյակի՝ Դիժոն տեղափոխման պաշտոնական արարողությանը։
Միջոցառման և համաշխարհային կոնգրեսի շրջանակներում Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի գյուղատնտեսության և պարենային անվտանգության նախարար Աննի Ժենեվարի հետ։ Կողմերը քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության խորացման հնարավորությունները։
Հայկական պատվիրակությունն արդյունավետ հանդիպումներ և առանձնազրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների գործընկեր նախարարների հետ՝ անդրադառնալով գյուղատնտեսության և գինեգործության ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին։

Геворг Папоян принял участие в посвященном 100-летию Международной организации по виноградарству и виноделию (OIV) и 45-ом Всемирном конгрессе виноградарства и виноделия
14 Октябрь, 2024
Министр экономики РА Геворг Папоян и заместитель министра Арман Ходжоян приняли участие в мероприятии, посвященном 100-летию Международной организации по виноградарству и виноделию (OIV) и 45-ом Всемирном конгрессе виноградарства и виноделия в Дижоне (Франция).
В своей приветственной речи Геворг Папоян отметил важность миссии OIV и подчеркнул готовность Армении сотрудничать с международными партнерами для поддержки устойчивого развития мирового виноделия.
«Вино - это больше, чем просто напиток, это мост, который объединяет людей, культуры и экономики. Мы высоко ценим работу Международной организации по виноградарству и виноделию за последние 100 лет по объединению стран-производителей вина, регулированию и содействию развитию отрасли ", - сказал Геворг Папоян.
В своем выступлении министр коснулся древних традиций и богатого наследия виноградарства и виноделия Армении. Министр отметил, что армянское виноградарство, признанное правительством РА приоритетной отраслью экономики, в настоящее время переживает период возрождения. Вдохновляясь тысячелетними традициями и сочетая их с современными технологиями, в Армении производятся качественные вина, соответствующие международным стандартам.
Геворг Папоян и Арман Ходжоян также приняли участие в официальной церемонии перехода головного офиса Международной организации по виноградарству и виноделию в Дижон.
В рамках мероприятия и всемирного конгресса Геворг Папоян встретился с министром сельского хозяйства и продовольственной безопасности Франции Анни Женевар. Стороны обсудили возможности углубления армяно-французского сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
Армянская делегация провела плодотворные встречи и частные переговоры с министрами-партнерами ряда стран, обсудив возможности сотрудничества в сфере сельского хозяйства и виноделия.