Գևորգ Պապոյանը մասնակցել է Խաղողի և գինեգործության միջազգային կազմակերպության հարյուրամյակին նվիրված միջոցառմանը և Խաղողի և գինեգործության 45-րդ համաշխարհային համաժողովին
14 Հոկտեմբերի, 2024
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության Դիժոն քաղաքում մասնակցել են Խաղողի և գինեգործության միջազգային կազմակերպության (OIV) հարյուրամյակին նվիրված միջոցառմանը և Խաղողի և գինեգործության 45-րդ համաշխարհային համաժողովին։
Գևորգ Պապոյանն իր ողջույնի խոսքում կարևորել է OIV-ի առաքելությունը և ընդգծել Հայաստանի պատրաստակամությունը համագործակցել միջազգային գործընկերների հետ՝ աջակցելու համաշխարհային գինեգործության կայուն զարգացմանը։
«Գինին ավելին է, քան պարզապես խմիչք․ այն կամուրջ է, որը միավորում է մարդկանց, մշակույթներն և տնտեսությունները: Մենք մեծապես գնահատում ենք Խաղողի և գինու միջազգային կազմակերպության կենսական աշխատանքը վերջին 100 տարիների ընթացքում գինեգործական երկրների միավորման, ոլորտի կարգավորման և զարգացման խթանման գործում», - նշել է Գևորգ Պապոյանը:
Իր ելույթում նախարարն անդրադարձել է Հայաստանում խաղողագործության և գինեգործության հնագույն ավանդույթներին և հարուստ ժառանգությանը։ Նախարարը նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից որպես տնտեսության գերակա ճյուղ ճանաչված հայկական խաղողագործությունը ներկայում վերածնունդ է ապրում։ Ոգեշնչված հազարամյա ավանդույթներով և դրանք համադրելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ՝ Հայաստանում արտադրվում են միջազգային չափանիշներին համապատասխանող որակյալ գինիներ։
Գևորգ Պապոյանն ու Արման Խոջոյանը մասնակցել են նաև Խաղողի և գինեգործության միջազգային կազմակերպության գլխավոր գրասենյակի՝ Դիժոն տեղափոխման պաշտոնական արարողությանը։
Միջոցառման և համաշխարհային կոնգրեսի շրջանակներում Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի գյուղատնտեսության և պարենային անվտանգության նախարար Աննի Ժենեվարի հետ։ Կողմերը քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության խորացման հնարավորությունները։
Հայկական պատվիրակությունն արդյունավետ հանդիպումներ և առանձնազրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների գործընկեր նախարարների հետ՝ անդրադառնալով գյուղատնտեսության և գինեգործության ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին։

Gevorg Papoyan attended an event celebrating the 100th anniversary of the International Organization of Vine and Wine (OIV) and the 45th World Congress of Vine and Wine in Dijon, France
14 October, 2024
RA Minister of Economy, Gevorg Papoyan, along with Deputy Minister Arman Khojoyan, participated in the event honoring the OIV’s centennial and its 45th World Congress. In his welcoming remarks, Minister Papoyan highlighted the OIV’s mission and reaffirmed Armenia’s commitment to collaborating with international partners to advance the sustainable development of global winemaking.
“Wine is more than just a drink; it is a bridge connecting people, cultures, and economies. We greatly appreciate the OIV's efforts over the past century in uniting wine-producing nations, regulating the industry, and promoting its development,” stated Minister Papoyan.
In his address, he also spoke about Armenia’s rich heritage and ancient traditions in viticulture and winemaking. He noted that Armenian viticulture, designated by the RA government as a priority sector, is currently experiencing a resurgence. Blending millennia-old traditions with modern technology, Armenia now produces high-quality wines that meet international standards.
Gevorg Papoyan and Arman Khojoyan also attended the official ceremony marking the relocation of the OIV’s headquarters to Dijon.
During the congress, Minister Papoyan met with France’s Minister of Agriculture and Food Security, Annie Genevard. They discussed opportunities to strengthen Armenian-French cooperation in agriculture. Additionally, the Armenian delegation held productive meetings with ministers from several other countries, exploring potential partnerships in agriculture and winemaking.