Սևակ Միքայելյանը մասնակցել է «Արհեստական բանականությունը՝ կառավարությունում» թեմայով պանելային քննարկմանը
15 Հոկտեմբերի, 2024
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սևակ Միքայելյանը AI Conf 2024-ի շրջանակում մասնակցել է «Արհեստական բանականությունը՝ կառավարությունում» թեմայով պանելային քննարկմանը։
Սևակ Միքայելյանը ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից մշակված այն քայլերը, որոնք օգնում են բիզնեսին թվայնացնելու իրենց աշխատանքային գործընթացները։
Նախարարի տեղակալը նշել է․ «Արհեստական բանականությանը մեծ նշանակություն է տրվում hայաստանյան տնտեսության համար՝ հատկապես գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և արտադրության ոլորտներում: Այսօր այն կարող է և օգնում է բարձրացնել արդյունավետությունը, նվազեցնել ռեսուրսների վատնումը և խթանել ոլորտների թվայնացումը՝ նպաստելով կայուն տնտեսական աճին»։
Կառավարությունը խրախուսում է տնտեսության մասնավոր հատվածում թվային տեխնոլոգիաների կիրառումը խթանող էլեկտրոնային գործիքների օգտագործումը։ ՓՄՁ շրջանակներում թվային լուծումների կիրառումը խրախուսելու նպատակով՝ Կառավարությունը իրականացնում է հեռանկար ենթադրող մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես՝ նախատեսվում է տնտեսվարող սուբյեկտներին աջակցություն ցուցաբերել թվային և նորարարական տեխնոլոգիաներով վերազինվելու, գործընթացները պարզեցնելու և արտադրողականությունն ու մրցունակությունը բարձրացնելու համար։

Севак Микаелян принял участие в панельной дискуссии на тему «Искусственный интеллект в правительстве»
15 Октябрь, 2024
Заместитель министра экономики РА Севак Микаелян принял участие в панельной дискуссии на тему "Искусственный интеллект в правительстве" в рамках AI Conf 2024.
Севак Микаелян представил разработанные Министерством экономики РА шаги, которые помогут предприятиям оцифровать свою деятельность.
Заместитель министра отметил: «Искусственный интеллект имеет большое значение для экономики Армении, особенно в сферах сельского хозяйства, энергетики и производства. Сегодня это может поспособствовать повышению эффективности, сокращению потерь ресурсов и оцифровке секторов, способствуя устойчивому экономическому росту».
Правительство РА поощряет использование электронных инструментов, способствующих использованию цифровых технологий в частном секторе экономики. В целях стимулирования использования цифровых решений в рамках МСП Правительство РА реализует ряд перспективных программ. В частности, планируется оказать поддержку субъектам предпринимательства в оснащении цифровыми и инновационными технологиями, упрощении процессов и повышении производительности и конкурентоспособности.