ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանն ընդունել է ոսկեգործության ոլորտում գործող մի շարք ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչների
23 Հունվարի, 2025
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը հունվարի 22-ին ընդունել է ոսկեգործության ոլորտում գործող մի շարք ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչների։
Քննարկման հիմնական թեման հունվարի 1-ից իրենց կողմից վճարման ենթակա շրջանառության հարկի բարձրացումն էր, որի արդյունքում այն 5 տոկոսից դարձել է 10 տոկոս:
Էդգար Զաքարյանը պատասխանել է գործարարներին հուզող հարցերին, պարզաբանումներ տվել բարձրացված հարցերի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել ոսկերչության ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությանը, պետական աջակցության գործիքակազմին, ոլորտում գործող հարկային դաշտի բարելավման հնարավորություններին։
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ նախարարի տեղակալն առաջարկել է հանդիպման մասնակիցներին հավաքագրել բոլոր հնչեցված ոլորտային խնդրահարույց կետերի մասով առաջարկները և ներկայացնել նախարարություն՝ գործող օրենսդրական կարգավորումները լավարկելու նպատակով։

Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Edgar Zakaryan received representatives of a number of SMEs operating in the jewelry sector
23 January, 2025
On January 22, Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, Edgar Zakaryan, met with representatives of several SMEs operating in the jewelry sector.
The discussion focused on the recent increase in the turnover tax rate, which rose from 5 percent to 10 percent as of January 1.
Edgar Zakaryan addressed the concerns raised by the business representatives, providing clarifications on the issues discussed.
The meeting also covered the state policy in the jewelry sector, the available state support tools, and potential opportunities for improving the sector’s tax framework.
Concluding the discussion, the Deputy Minister encouraged the participants to compile proposals on the challenges raised during the meeting and submit them to the Ministry for consideration in improving the current legislative regulations.