Երևանում կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի և Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Լևան Դավիթաշվիլիի հանդիպումը
07 Մայիսի, 2025
Մայիսի 6-ին Երևանում Հայաստան-Վրաստան գործարար համաժողովի շրջանակում կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի և Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Լևան Դավիթաշվիլիի հանդիպումը։
Քննարկվել է տնտեսության ոլորտում երկու երկրների համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
«Մենք կարևորում ենք Հայաստանի և Վրաստանի տնտեսական հարաբերությունների խորացումը և անհրաժեշտ ենք համարում ձեռնարկել համատեղ քայլեր՝ երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությանն ու համագործակցությանը խոչընդոտող խնդիրները վաղ փուլում բացահայտելու և կանխարգելելու համար, որպեսզի հետագայում ժամանակ չկորցնենք լուծումներ փնտրելու ուղղությամբ», – նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները բարեհաջող զարգանում են։ Միաժամանակ նա նշել է, որ հարկավոր է միջոցներ ձեռնարկել առևտրաշրջանառության սահուն ընթացքը դանդաղեցնող բոլոր հնարավոր խոչընդոտները վերացնելու, մաքսային ընթացակարգերը պարզեցնելու և թափանցիկ ներդրումային միջավայրը խթանելու ուղղությամբ։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել գյուղատնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի, բնապահպանական տեխնոլոգիաների և զբոսաշրջության ոլորտներում գործակցության խորացմանը։

В Ереване состоялась встреча министра экономики Республики Армения Геворга Папояна и первого вице-премьер-министра, министра экономики и устойчивого развития Грузии Левана Давиташвили
07 Май, 2025
В Ереване 6 мая в рамках армяно-грузинского бизнес-форума состоялась встреча министра экономики Республики Армения Геворга Папояна с первым вице-премьер-министром, министром экономики и устойчивого развития Грузии Леваном Давиташвили.
Стороны обсудили широкий круг вопросов, связанных с расширением сотрудничества двух стран в экономической сфере.
«Мы придаем важность углублению экономических отношений между Арменией и Грузией и считаем необходимым предпринимать совместные шаги по выявлению и предотвращению проблем, препятствующих товарообороту и сотрудничеству между двумя странами на раннем этапе, чтобы в дальнейшем не тратить время на поиск решений», - отметил Геворг Папоян.
В ходе встречи министр экономики РА подчеркнул, что торгово-экономические отношения между двумя странами развиваются успешно. В то же время он отметил, что необходимо принять меры по устранению всех возможных препятствий, замедляющих бесперебойную торговлю, упрощению таможенных процедур и созданию прозрачной инвестиционной среды.
Отдельное внимание было уделено углублению сотрудничества в сферах сельского хозяйства, возобновляемой энергетики, экологических технологий и туризма.