Երևանում կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի և Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Լևան Դավիթաշվիլիի հանդիպումը
07 Մայիսի, 2025
Մայիսի 6-ին Երևանում Հայաստան-Վրաստան գործարար համաժողովի շրջանակում կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի և Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Լևան Դավիթաշվիլիի հանդիպումը։
Քննարկվել է տնտեսության ոլորտում երկու երկրների համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
«Մենք կարևորում ենք Հայաստանի և Վրաստանի տնտեսական հարաբերությունների խորացումը և անհրաժեշտ ենք համարում ձեռնարկել համատեղ քայլեր՝ երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությանն ու համագործակցությանը խոչընդոտող խնդիրները վաղ փուլում բացահայտելու և կանխարգելելու համար, որպեսզի հետագայում ժամանակ չկորցնենք լուծումներ փնտրելու ուղղությամբ», – նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները բարեհաջող զարգանում են։ Միաժամանակ նա նշել է, որ հարկավոր է միջոցներ ձեռնարկել առևտրաշրջանառության սահուն ընթացքը դանդաղեցնող բոլոր հնարավոր խոչընդոտները վերացնելու, մաքսային ընթացակարգերը պարզեցնելու և թափանցիկ ներդրումային միջավայրը խթանելու ուղղությամբ։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել գյուղատնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի, բնապահպանական տեխնոլոգիաների և զբոսաշրջության ոլորտներում գործակցության խորացմանը։

Meeting Held in Yerevan Between RA Minister of Economy Gevorg Papoyan and First Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Levan Davitashvili
07 May, 2025
On May 6, within the framework of the Armenia–Georgia Business Forum held in Yerevan, a meeting took place between the Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan, and the First Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Levan Davitashvili.
A wide range of issues related to the expansion of bilateral cooperation in the field of economy was discussed.
“We attach great importance to deepening the economic relations between Armenia and Georgia and consider it essential to take joint steps aimed at identifying and preventing obstacles to trade and cooperation between our two countries at an early stage—so that we do not lose time later on searching for solutions,” noted Minister Papoyan.
During the meeting, the Armenian Minister of Economy emphasized that trade and economic relations between the two countries are developing successfully. At the same time, he pointed out the need to take measures to eliminate all potential barriers slowing down the smooth flow of trade, simplify customs procedures, and promote a transparent investment environment.
Special attention was also given to deepening cooperation in the fields of agriculture, renewable energy, environmental technologies, and tourism.