Վահան Քերոբյանը գործարարներին ներկայացրել է կառավարության նոր ծրագրի տնտեսական հատվածը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը օգոստոսի 1-ին Ծաղկաձորում հանդիպել է «Մանթաշով» գործարարների միության անդամների հետ։ Նա գործարարներին ներկայացրել է կառավարության նոր ծրագրի տնտեսական մասը, խոսել առաջիկա 5 տարվա տնտեսական գործունեության հիմնական ուղենիշերի և առաջնահերթությունների մասին։
Հանդիպման նպատակն էր տեղեկացնել գործարարներին կառավարության ներկայիս գործունեության և առաջիկա անելիքների մասին, որպեսզի վերջիններս հնարավորինս ակտիվ գործունեություն ծավալեն հատկապես այն ոլորտներում, որտեղ առաջիկա տարիներին ակնկալվում է մեծ ակտիվություն թե՛ տեղական, թե՛ համաշխարհային շուկաներում։
Մինչ տնտեսական խնդիրներին անդրադառնալը՝ Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է ընթացիկ տարվա վեց ամսվա տնտեսական ցուցանիշները, նկատելով, որ դրանք հուսադրող են և կանխատեսումներից ավելի բարձր։ Մասնավորապես՝ 2021 թվականի 1-ին կիսամյակում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 5%-ով, իսկ նախորդ տարվա նույն ամսվա նկատմամբ՝ 8%-ով։ Նրա խոսքով, եթե այս տեմպը պահպանվի, ապա տարվա կտրվածքով կգրանցվի տնտեսական ակտիվության շուրջ 10% աճ։
Խոսելով մարդկային կապիտալի զարգացման և գիտելիքահենք տնտեսության կառուցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների և ապագա անելիքների մասին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ կառավարության ծրագրով նախատեսված է ավելացնել ներդրումները գիտության ոլորտում, կառուցել ակադեմիական քաղաք, քառապատկել գիտության ֆինանսավորումը, ինչպես նաև բացել 500 նախակրթարան և 300 դպրոց։ «Մեծ ուժ ենք ներդնելու մարդկային կապիտալի և գիտելիքահենք տնտեսության զարգացման մեջ։ Շատ ինտենսիվ ներդրումներ պետք է անենք, որպեսզի հաջորդ տասնամյակում տնտեսության մեջ գիտելիքի բաղադրիչն անհամեմատ մեծ լինի», - ընդգծել է Վահան Քերոբյանը։
Համաշխարհային տնտեսության կառուցվածքում շարունակվում են փոփոխություննրը․ հատկապես Covid-19 համավարակը և գլոբալ կլիմայական համակարգի փոփոխություններն արագացրել են այդ գործընթացը։ Այս համատեքստում անհրաժեշտություն է առաջանում վերանայել Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքը  և ներդաշնակ քայլել այդ փոփոխություններին։ Նախարարի պաշտոնակատարը շեշտել է տեխնոլոգիական առաջընթացի, տնտեսության մոդերնիզացման, արտադրողականության աճի և պետության՝ որպես համաներդրողի դերի կարևորությունը՝ ներկայացնելով արդեն իսկ մշակված ուղիներն ու ծրագրերը, որոնք ապահովելու են վերջիններիս իրագործումը։
Վահան Քերոբյանը գործարարներին տեղեկացրել է, որ կառավարությունը մեծ ներդրումներ է հատկացնելու ենթակառուցվածքների զարգացմանը, որին կուղղվի նաև ԵՄ օժանդակությայն զգալի հատված․ նախատեսվում է կառուցել 2600 կմ ճանապարհ, 15 ջրամբար, 3 ինդուստրիալ պարկ Գյումրիում, Արարատում և Կապանում։ 500 մլրդ դրամ կհատկացվի ընկերությունների ենթակառուցվածքների համաֆինասավորմանը։
Խոսելով զբոսաշրջության ենթակառուցվածքներում սպասվող բարեփոխումների մասին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ պետությունն այս աշխատանքների համար կհատկացնի 50 մլրդ ՀՀ դրամ, որը կուղղվի նաև այդ ոլորտում ծառայությունների բարձր ստանդարտներին համապատասխանեցմանը, ինչը թույլ կտա Հայաստան բերել առավել գնողունակ զբոսաշրջիկների հատված։
Վահան Քերոբյանը նաև խոսել է 5 թիրախային ոլորտների մասին, որոնք հեռանկարային են Հայաստանի համար․ դրանք են՝ արևային տեխնոլոգիաները, քիմիական և թեթև արդյունաբերությունը, ծանր մետալուրգիան, ֆինանսական ենթակառուցվածքները։ Նա շեշտել է, որ տնտեսության յուրաքանչյուր ճյուղ զարգացնելիս  տրամաբանությունը պետք է լինի կայուն և կանաչ տնտեսության շրջանակի մեջ։
Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարի ելույթից հետո գործարարները բազմաթիվ հարցեր և առաջարկներ են հնչեցրել։  Հարցերի շարքում էին հարկային բարեփոխումների և պետական համակարգի արտադրողականության բարձրացման անհրաժեշտությունը։ Վահան Քերոբյանը բոլոր հարցերին տվել է հանգամանալից պատասխաններ, իսկ առաջարկություններն ընդունել հետագա ուսումնասիրության։

Ваган Керобян представил бизнесменам экономическую часть новой программы правительства
Исполняющий обязанности министра экономики РА Ваган Керобян 1 августа в Цахкадзоре провел встречу с членами Союза предпринимателей «Манташов». Он представил бизнесменам экономическую часть новой программы правительства, рассказал об основных векторах и приоритетах экономической деятельности на ближайшие пять лет.
Целью встречи было проинформировать присутствующих о текущей деятельности и предстоящих мероприятиях правительства, чтобы они имели возможность развернуть активную работу особенно в тех сферах, где в ближайшие годы ожидается большая активность как на отечественном, так и на мировом рынке.
Прежде чем коснуться экономических вопросов, Ваган Керобян представил экономические показатели за шесть месяцев текущего года, отметив, что они обнадеживающие и превышают прогнозы. В частности, в первой половине 2021 года показатель экономической активности вырос на 5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и на 8% - по сравнению с аналогичным месяцем прошлого года. По его словам, при сохранении таких темпов, в годовом разрезе будет зафиксирован рост экономической активности около 10%.
Говоря о развитии человеческого капитала, работе, проводимой по созданию наукоемкой экономики и планах на будущее, Ваган Керобян отметил, что программа правительства предусматривает увеличение инвестиций в науку, строительство академического городка, четырехкратное увеличение финансирования науки и открытие 500 дошкольных учреждений и 300 школ. «Мы будем вкладывать большие силы в развитие человеческого капитала и наукоемкой экономики. Нам необходимо делать очень интенсивные инвестиции, чтобы в следующем десятилетии  научная составляющая экономики была несравнимо большой», - подчеркнул Ваган Керобян.
Изменения в структуре мировой экономики продолжаются, и этот процесс особенно ускорили эпидемия Covid-19 и изменения в глобальной климатической системе. В этом контексте возникает необходимость пересмотреть структуру экономики Армении и двигаться гармонично этим изменениям. Исполняющий обязанности министра подчеркнул важность технологического прогресса, модернизации экономики, роста производительности и роли государства в качестве соинвестора, представив уже разработанные пути и программы, которые обеспечат их реализацию.
Ваган Керобян проинформировал бизнесменов о том, что правительство вложит крупные инвестиции в развитие инфраструктур, на это будет направлена также значительная часть помощи ЕС: планируется построить 2600 км дорог, 15 водохранилищ, 3 индустриальных парка в Гюмри, Арарате и Капане. На софинансирование инфраструктуры компаний будет выделено 500 млрд. драмов.
Говоря об ожидаемых реформах в туристических инфраструктурах, и.о. министра отметил, что государство выделит на эти работы 50 млрд. драмов, которые будут направлены также на повышение качества услуг в этой сфере соответственно высоким стандартам, что позволит привлечь в Армению много туристов с большой покупательной способностью.
Ваган Керобян также рассказал участникам встречи о пяти целевых сферах, которые являются перспективными для Армении. Это солнечные технологии, химическая и легкая промышленность, тяжелая металлургия, финансовые инфраструктуры. Он подчеркнул, что при развитии каждой отрасли экономики логика должна укладываться в рамки стабильной и зеленой экономики.
После выступления Вагана Керобяна бизнесмены представили ряд вопросов и предложений, в числе которых были вопросы о необходимости налоговых реформ и повышения производительности государственной системы. Ваган Керобян подробно ответил на все вопросы, а выдвинутые предложения принял для дальнейшего рассмотрения.